Bademlemek Ne Demek?

Bademlemek nedir ve ne anlama geliyor? Son zamanlarda sosyal medyada sık kullanılan tabirler arasında yer alan ”bademlemek” ne demek? Bu yazımızda kısaca ”bademlemek” kelimesinden söz edeceğiz.

Bademlemek Nedir? Ne Demek?

Bademlemek, dini kimliğini ön planda tutan ve dini kullanarak sosyal bir statü elde eden kişilerin, dinde yeri olmayan çocuk istismarı gibi bir suça bulaşmasıdır. Bademlemek diye bir deyim Türk Dil Kurumu’nda yer almamaktadır. Deyim, özellikle sosyal medyada çocuk istismarı suçuna karışan İslamcı güruhu nitelemek için kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Mübeccel Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Pek çok sosyal medya aracında erkek çocukları ile eğleşmenin bademlemek olduğu yazılsa da böyle bir bilgi kesinlikle doğru değildir.

Sosyal medyada yaygınlık kazanan bu deyim, özellikle Ensar Vakfı olayından sonra pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bademlemek kelimesinin ne dinde ne de TDK’da bir karşılığı bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir:  Kehle Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Çocuk istismarının adı pedofili olarak geçer. Bu da hukuken suçtur. Dinde de yeri yoktur. Ahlaken pedofili bir insanlık suçudur. Ancak ”bademlemek” diye bir kelime ortaya atılarak bunun Müslüman kitlelere itham edilmesi de yine son derece yanlıştır.

Bugün her ne kadar Müslüman ve dindar kimliği ile ön plana çıkan ve dini kendi siyasi ve ekonomik kaygılarına alet eden kişi ve kurumların sayısı giderek artsa da pedefili gibi bir suçun esnetilerek ve anlamı genişletilerek belirli bir kesime ya da kitleye itham edilmesi ve bu suçun söz konusu kitleye aitmiş gibi lanse edilmesi, en az pedofili kadar gayri ahlaki bir durumdur.

İlginizi Çekebilir:  Fersude Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara