Bağırsak Ağrıları Neden Kaynaklanabilir?

Bağırsaklarınızda 100 milyondan fazla nöron bulunurken, gastrointestinal ağrılar kaçınılmazdır ama hissettiğiniz rahatsızlığın şiddeti ve yoğunluğu, genetik kalıtımınıza bağlıdır; özellikle belli yiyeceklere karşı direncinize veya alerjiniz olup olmadığına ve Gl mayınlarının etkilerini hissetmeye genetik açıdan ne kadar eğilimli olduğunuza. Sindirim patlamalarıyla başa çıkmak için kesinlikle ecza çözümleri de olmakla birlikte, anti-inflamatuvar etki yapabilecek ve gelip yangınları söndürebilecek yiyecekler de vardır. Bu inflamatuvar itfaiye mücadeleleri sırasında, bağırsaklarınız çok fazla büzülür veya sulanır; vagus sinirinde gerçekleşen ağrı verici bir süreçtir. Acının nedeni bağırsakların çok fazla tetiklenmesi veya şişmesidir. Bazılarımız o içsel hareketlere karşı daha az duyarlıyızdır, dolayısıyla bağırsak ağrıları için her zaman bağırsaklarımızdan ipucu alamayabiliriz. Aşağıdakiler, yiyeceklere karşı hassasiyetten kaynaklanan ve daha sık görülen durumlardır:

İlginizi Çekebilir:  Concerta İshal Yapar mı?
Enzim Yetersizliği

Bağırsaklarınızda süt, tahıl veya baklagiller gibi yiyecekleri eritmek için yeterince enzim bulunmadığında, yiyecekler sindirilmeden kalır ve bağırsaklarınızda kötücül bakteriler oluşturmaya başlarsınız. Sonuç bağırsaklarda çok fazla sulanma ve bir Hummer‘in deposunun alabileceğinden daha fazla gaz. Bunun en sık görülen biçimi, laktoz hassasiyetidir (bağırsak ağrısı süt ürünleriyle pek iyi anlaşamaz) ve hemen ardından, buğdayda bulunan protein glutenine karşı alerji gelir (besin açısından iyi adamlar olan çavdar ve arpa da olabilir). Bir örnek olarak, laktaz enzimi yetersizliği durumunda, sütte bulunan şeker laktozu bağırsaklarınıza ulaştığında hazmedilmez ve bağırsak bakterilerinize sunularak bağırsaklarınızda bol miktarda gaz üretir.

İlginizi Çekebilir:  Nootropil Bağımlılık Yapar mı?
Genel Gl Bozuklukları

Ishal ve karın ağrıları gibi sindirim sistemiyle ilgili semptomlara yol açan dengesiz bağırsak sendromu gibi sorunlar, hassas sinirlerden kaynaklanır ve sonuçta bağırsak duvarlarında iltihaplanmalar oluşur. Örneğin, genellikle gün içinde hepimiz aşağı yukarı aynı miktarda gaz üretiriz (yaklaşık on dört kez; toplami 1 litre) ama bazılarımız o gazdan diğerlerine oranla daha fazla rahatsız olur.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz