Açlıkla Başa Çıkmak İçin

Açlıkla başa çıkmak tahmin ettiğinizden de zor olabilir. Açlık derken sofradan tam doymadan kalktığınızda yani bir sağlıklı beslenme programı oluşturmaya çalışırken başınıza gelebilecek zorluktan bahsediyorum. Besin, insanın yaşamını idame ettirebilmesi için en temel ihtiyaç olduğundan ‘fazla yemeden’ -biz ona halk arasında aç kalmak diye bahsediyoruz- günü bitirmek bir hayli zor. Bu yazıda açlıkla baş etmek için yapabileceklerimize bir göz atacağız. Aslında baş etmeye yardımcı desek daha doğru olur çünkü burada en önemli şeyin ‘irade‘ olduğunu unutmamak gerekir. Bu en önemli adım için önceki yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Nefrolog Nedir? Görevleri Nelerdir?

Açlıkla Baş Etmenin İlk Anahtarı Ara Öğünler

Uzun süredir aç olmanız ile önceki öğünde az yemenizden gelen açlık arasında büyük fark var. Günde azar azar ara öğünler planlamak açlığınızı daha kolay kontrol altına alabilmeniz için çok önemli bir etken. Uzun süreli açmak hele hele günlerce gibi çok uzun süreçler vücudunuz için zararlı olabilir. Uzun süreli açlık diyetleri yazısı bu konuda size daha detaylı bilgi sunabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kan Şekeri Düşüklüğüne Tarçınlı Süt İyi Gelir mi?

Sahte Açlığa Dikkat

Vücudumuz su ihtiyacını karşılamak istediğinde de açlık hormonunun salgılandığı merkezden bize sinyal gönderebilir. Basit bir ifadeyle, açlıkla susuzluğu çokca karıştırırız. Bazı zamanlar ise gerçekten susadığımızı anlasak bile bu ihtiyacı şekerli ve gazlı içeceklerden karşılamayı tercih ederiz ki bu sistemimiz için ayrı bir faciadır.

İlginizi Çekebilir:  Yatmadan Önce Soda İçmek Zayıflatır mı?

Bir Şeyler Atıştırın

Diyetin aç kalmak mânâsına gelmediğinin defalarca altını çizdik. İşte bu yüzden açlık durumlarında yapılabilecek bir şey de atıştırmak. Yeşil elma özellikle açlık hissini bastırmak için birebir. Aynı zamanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, nane ve fesleğen kokuları açlık hissini bastırmakta bir hayli etkili.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara