Bağışıklık Sistemi Nedir? Neden Önemlidir?

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi vücuda dışarıdan gelen zararlı mikroorganizmalara karşı (bakteri, virüs, mantar vs) vücudun kendini koruması ve hastalık oluşumunu engellemesi (geciktirmesi) için gerekli olan bir sistemdir.

Bağışıklık sistemi, bu görevi yerine getirebilmek için organize olmuş birçok hücreden oluşmaktadır. Bağışıklık sistemimi oluşturan hücrelerin en önemlileri T ve B lenfositleridir.

T lenfositler doğrudan bağışıklık yanıtında görev alırken, B lenfositleri dışarıdan gelen zararlara karşı savaşan antikorların üretiminden sorumludur. Bu hücreler haricinde lenf bezleri, kemik iliği ve dalak gibi pek çok doku ve organ da bağışıklık sisteminde görev almaktadır.

Bağışıklık Sistemimiz Neden Zayıflar?

Aşırı düzeyde dengesiz beslenme, hareket eksikliği, obezite ve yoğun stres altında yaşamak, halsizlik (yorgunluk) ileri derecede alkol kullanımı, uykusuzluk gibi pek çok sebepten dolayı bağışıklık sistemi zamanla zayıflar.

Bağışıklık Sistemi Neden Önemlidir?

Bağışıklık sistemi zararlı mikroorganizmaların vücuda girmelerini engellediği ve bu engeli aşıp girenlerle savaşarak vücudu hastalıklardan koruduğu için önemli bir sistemdir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Bağışıklık sistemini daha işlevsel hale getirmek için ilk başta yaşam kalitesinin artırılması gerekir. Bu ise uyku düzeninin belirlenmesiyle, düzenli olarak spor yapılmasıyla ve stresten uzak yaşamayla gerçekleşir.

– Yeterli miktarda ve sağlıklı (dengeli) beslenememe,
– Stres altında yaşama,
– Çok sık hastalanma
– Tempolu ve yoğun çalışma,
– Bilhassa kış mevsiminde artış gösteren enerji tüketimi

gibi sebeplerden ötürü bağışıklık cevabının yeteri miktarda olmaması durumlarında, bağışıklık sistemini destekleyen takviyeler kullanmakta fayda vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.