Ekonomi

Bağkur Aktif Sigortalı Ne Demek?

Bağkur, Türkiye Cumhuriyeti içerisinde, kendi hesabına çalışan ve sosyal güvencesi olmayan meslek sahiplerinin, çiftçilerin ve diğer bağımsız şekilde çalışan kişilerin sigorta hizmetlerinin sağlandığı kurumdur. Sistem, 2008 yılına kadar bağımsız çalışanların sosyal güvenlik ihtiyaçlarını sağlamaktaydı. O günden sonra ise daha farklı şekilde işlenmeye başlayarak hizmet hayatına devam etti. Günümüzde sıkça kullanılan bağkur, insanlarda değişik soru işaretleri yaratabiliyor. Bunlardan bir tanesi olan “Bağkur Aktif Sigortalı Ne Demek?” oldukça merak edilen bir konudur. Bugünü yazımızda bu konuyu açıklayarak detaylandıracağız. Hadi başlayalım.

Bağkur aktif sigortalı, çalışan işçi, esnaf, tüccar, memur, muhtar ve isteğe bağlı olarak sigortalı olan kişilere denilmektedir. Bunun yanında pasif sigortalı olarak adlandırılan kişiler ise; malul, emekli, ölen sigortalının eşi gibi geliri olanlara denmektedir. Tamamen farklılık gösteren bu konu, bağkurun vereceği detaylara göre de değişiklik gösterebilir. Eğer aktif ya da pasif sigortalı konusunda hangisinde olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız Bağ-Kur’a danışabilir, sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi