Ekonomi

SSK – Bağkur Ayrımı Olmayacak Ne Demektir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi ile birlikte birçok vatandaşın aklına farklı soru işaretleri takılmaya başlandı. Yapılan düzenlemeler ile birlikte SSK ve Bağkur arasında ayrım yapılmayacağı açıklanan sözleşmelerde, kişiler nasıl olacağını anlamayarak bizlere danışabiliyorlar. Oldukça farklı olan bu konuyu, bugünkü yazımızda detaylı şekilde açıklayarak anlatacağız. Hadi başlayalım!

EYT düzenlemesinden sonra yapılan açıklamalarda SSK ve Bağkur ayrımının olmayacağı söylenmişti. Kafa karıştıran bu durum, aslında fazlasıyla basit. EYT ile birlikte emekli olmayı bekliyorsanız herhangi bir ayrım yapılmadan, prim günü üzerinden farklılık olmadan bu durumdan faydalanabileceksiniz. Yasal düzenlemeyi içeren bu durum, emekli sandığı bakımından zorlanmadan emekliye olmanızı sağlayacak. Bağkur üzerinden emekli olan kadınlarda 7200 şartı, erkeklerde ise 9000 prim günü emekli olabilmeniz için yeterli sayılacak. Diğer yandan işyeri açan kişilerde prim günleri dondurulduysa tekrardan canlandırarak primlerine ekleyebilecekler.

SSK ve Bağkur arasında yaşanılan farklar EYT konusunda da kişilerde endişe yaratmaya başlamıştı. Yeni yapılan açıklamalarda ise herhangi bir sorun yaşanmadan, ayrım olmadan kişilerin emekliye ayrılabileceği söylendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds