Bal Bal Demekle Ağız Tatlanmaz Ne Demek?

Bal bal demekle ağız tatlanmaz ne demek, ne anlama geliyor? Bal bal demekle ağız tatlanmaz deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca bal bal demekle ağız tatlanmaz deyiminden söz edeceğiz.

Bal Bal Demekle Ağız Tatlanmaz Ne Demek?

Kişi, güzel şeyleri sürekli tekrar etmekle güzel şeylere sahip olmaz. Yani elde edilmek istenen bir şey, dil ile söylendiği takdirde kişiye herhangi bir yarar sağlamaz. Bu nedenle dille tekrar edilen şeylerin eyleme de dökülmesi gerekmektedir. İnsanların sadece sözlü olarak dile getirdiği hususların gerçekleşme ihtimali düşüktür. Yani gerçekten de bal diyerek ağız tatlanmaz. Bunun için ilk önce harekete geçmeli, bal satın almalı ve balı yemelidir.

Lafla peynir gemisi yürümez deyimi de hemen hemen bu anlamlara gelmektedir. Lafla peynir gemisi yürümez deyiminden de anlaşılacağı üzere dile getirilen bir husus, eyleme geçmedikçe gerçekleşemez. Bu deyimler insanlara istedikleri ya da inandıkları şeyleri gerçekleştirmek için harekete geçmelerini telkin etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.