Deyimler ve Atasözleri

Gönül Okşamak Deyiminin Anlamı Nedir?

Gönül okşamak deyiminin anlamı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca gönül okşamak deyiminden söz edeceğiz.

Gönül Okşamak Deyiminin Anlamı Nedir?

Karşısındaki kişinin hoşuna gidecek sözler sarf etmek ya da yine aynı duygulara neden olacak hareketlerde bulunmak anlamlarına gelir. Bir kişinin karşısındaki insanın ”gönlünü alması”, güzel sözlerle ”gönlünü yapması”, yine ”gönlüne girecek” işlere imza atması ”gönül okşamak” deyimiyle ifade edilir. Gördüğünüz üzere lügatte gönülle ilgili olarak birçok deyim ve atasözü var. Gönül okşamak, bir şefkat göstermektir ki burada şefkat, okşamak fiiliyle verilmiştir. Bu yüzden deyimde güzel bir eylem güzel bir hareketle beraber tavsiye edilmektedir.

Gönül okşayıcı sözlerden kast edilen kişinin duyunca hoşuna gidecek, belki ruhunu kabartacak, ruhunu göklere çıkartacak ifadelerdir. Üstelik bu sözler öyle çok da romantik, üzerinde kafa yorulması gereken aforizmalar da değildir ve bazen çok kısa bir iki cümle hatta yalnızca bir kelime bile yeterli olabilir. O yüzden bazen tüm kasıntılarımızı, yüklerimizi, safralarımızı bırakıp doğallığımızı yakalamak gerekiyor. Hiçbir güzel söz, bizim değerimizi düşürmez. İnsanlar, çoğu zaman güzel söz söylemeyi kendilerini küçültücü bir hareket olarak algılar ancak bu basit bir ön yargıdan ya da böbürlenmeden başka bir şey değildir. O yüzden gönül okşamaktan, güzel söz söyleme zahmetinden kaçmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi