Sağır Duymaz Uydurur Ne Demek? Anlamı Nedir?

Sağır duymaz uydurur. Sağır duymaz uydururmuş. Atasözü ve deyimler sözlüğünde en çok kullanılan atasözleri arasında yer alan ve gündelik hayatta sıkça kullanılan tabirler arasında yer alan “sağır duymaz uydurur” ne demek? Deyimin anlamı nedir? Hangi durumlar için kullanılır?

Sağır Duymaz Uydurur Ne Demek?

Sağır duymaz uydurur tabiri daha çok bir kişinin herhangi bir konu üzerinde bilgisi veya şahitliği olmamasına rağmen “öyleymiş gibi” karşı tarafı yanlış bilgilendirmesine “sağır duymaz uydurur” denir.

Herhangi bir kişinin bir olay, gelişme veya durum üzerinde karşı tarafa yanlış bilgi vermesi haline denen bu söz, gündelik hayatta da sıkça kullanılan tabirler arasında yer almaktadır.

Burada sağırdan kast edilen, kişinin söz konusu olay ya da duruma şahit olmayıp sanki öyle olmuş gibi konuşması veya başkalarına anlatmasıdır. Burada mizahi bir dille bu durum anlatılmaktadır. Sağırın duyma yetisi olmamasına rağmen olayları anlatması eleştirilir. Sağırın bir şey anlatabilmesi için evvela duyması, şahit olması gerekir.

Günümüz Türkçesinde duymayıp uyduranlar için birtakım tanımlar mevcuttur. Bunlardan biri asparagas haber diğeri ise provokatörler. Duymayıp uyduranlar provokatör; yaptıkları veya söyledikleri ise asparagas haberdir.

Sadece üç kelime ile binlerce farklı anlamı ve derin manaları çağrıştıran bu söz, atasözleri ve deyimlerimizin ne kadar kuvvetli bir edebi tür olduğunu bir kez daha kanıtlar. Diğer örnekler ve tanımları için sitemizde bulunan “Deyimler ve Atasözleri” kategorisine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: