Deyimler ve Atasözleri

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim Ne Demek?

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Türkçemizin en önemli söz sanatlarından olan atasözleri ve deyimler külliyatındaki en değerli sözlerden biri de “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” sözüdür. Atasözü, arkadaşın, arkadaş seçiminin ve arkadaşların kişiler üzerinde ne denli büyük etkisi olduğunu belirtiyor.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim atasözünde anlatılmak istenen arkadaşların Kişiler üzerindeki etkisidir. Arkadaşlar, kişilerin üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve bu etki, zamanla etkileşime ve değiştirmeye dönerek kişide kalıcı veya geçici bir iz bırakır.

Arkadaşların elbette ki iyisi ve kişiye faydası dokunanı makbuldür. Fakat insan her zaman iyi bir arkadaş seçemez. Daha doğrusu insan arkadaşlarını her zaman kendisi seçemez. Arkadaşlar bazen, bir rastlantı sonucu kurulan bağlardır. Bu bağ, zamanla kişide belirli değişimlere yol açar. Atasözünde esasen kast edilen olgu, arkadaşların kişilerin üzerindeki etkisidir.

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” atasözü ise tam da bu olguya parmak basıyor. Arkadaşlarınızın iyi olması, sizin de iyi olmanızı sağlayacaktır. Tam tersi bir durumda ise arkadaşın kötü olması, kişinin de kötü olması ile sonuçlanacaktır.

Günümüzde kurulan bağların aşırı hızlı ve ani olduğunu düşünürsek arkadaş faktörü de bu hızdan etkilenmiş görülüyor. Arkadaşlıkların artık herhangi bir nedene ve olaya dayanmadan kurulduğu günümüz dünyasında “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” atasözü çok daha anlamlı ve çok daha manidar bir konuma geliyor.

Arkadaşlıkların etkisi, atasözünden de anlaşılacağı üzere epey büyük. İnsanların arkadaşlarını seçmesi, esasen doğru ve iyi seçebilmesi, kendi kişiliği ve karakteri açısından son derece önem taşıyor.

Sıkı bir arkadaşlık bağından aşağı yukarı her insan bir noktada etkilenir. Çünkü bağlarda duygusallık ön plandadır. Bu da etkileşimi kuvvetlendiren bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds