Yeni İnsanlarla Tanışmak

Yeni insanlarla tanışmak, yeni insanlar görmek gerek. Hayatın kısıtlı insan zümresi ile yaşanamaz bir yer olduğu, böyle bir yaşantının sadece can sıkıntısından ibaret olduğu bir gerçek. Yeni insanlar görmek gerek, yeni insanlarla tanışmak, yeni insanlarla konuşmak gerek.

Yeni insanlarla tanışmak, yeni bir ufuk kazanmak yeni bir bakış açısına sahip olmak demektir. Mesela görüştüğünüz ve konuştuğunuz kişilerin hep aynı insanlar olduğunu düşündüğünüzde, düşüncelerinizin ve sözlerinizin de aşağı yukarı aynı olduğunu görürsünüz.

İlginizi Çekebilir:  Araştırmayı Sevmiyoruz!

Hep aynı düşünceler ve görüşler etrafında dolaşıp durmak zihnin geviş getirmesinden, sistemin kendi kuyruğunu kovalamasından başka bir şey değildir. Dönüp dolaşıp aynı yere, aynı düşüncelere gelirsiniz.

Yeni insanlarla tanışmaya neden çekimser bakarız? Çünkü yeni insanlar, toplumunuzda hep yabancı olmuş, hep tehlike arz etmiştir. Yeni olan tehlikelidir anlayışı, muhafazakarlığın da çıkış noktası. Kapalı bir alan yaratıp o alanda, kendi yağında kavrulmak kelime anlamı olarak muhafazakarlıktır.

İlginizi Çekebilir:  Edebiyat İhtiyaç Mıdır? Edebiyat Nasıl Doğmuştur?

Çünkü insan, kendisini değiştirme gücünü elinde bulunduran insanlara hep bir şüphe ile bakmıştır. İster ki “ben onu değiştireyim”. İlişkilerde değiştirme çabaları ise malumunuz üzere ilişki bitimlerinin en rağbet gören sebebi.

Yeni insanlar yeni şeyler demektir. Yeni şeyler söylemek lazım. Biz ne zaman yeni şeyler söylemedikçe aynı hamamın aynı suyunda aynı tellak tarafından yıkanan birer meczup olacağız. Meczup olmamak için yeniliklere açık olmak gerek; yeni insanlarla tanışmak, yeni insanlarla konuşmak gerek.

İlginizi Çekebilir:  Esnaf Lokantaları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi