Basın Gezisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Basın gezileri bireysel olarak veya grup halinde kuruluşun önemli hedef gruplarına ve medya mensuplarına, kuruluşun diğer birimlerine yönelik olarak çeşitli bilgilerin verildiği gezilere verilen isimdir.

Basın gezisi, kuruluşun basın mensuplarıyla daha samimi ilişkiler geliştirebilmeleri ve basında yer almalarından ziyade; basını bilgilendiren ilişkileri geliştirmek; basına duyurulması gereken konuların ancak bir seyahat neticesinde onlara duyuruyla bilmek, basına yönelik bir konferansın gerçekleştirilmesi ve konferansa ilgililerin ulaşabilmelerini sağlamak için düzenlenir.

İlginizi Çekebilir:  Kara Düzen Koton

Başarılı bir basın gezisinin ön koşulları arasında;

– Çok ilginç bir konusun olması,
– Kuruluşun genel yapısına ve görünümüne uygun olması,
– Bölgenin en üst düzey yöneticilerinin katılımının sağlanılması,
– Kesin ve net bir programın planlanması, kapsamlı ancak çok da yoğun olmayan bir programın yapılmış,
– Gazetelere iyi bir biçimde eşlik edilmesi ve haberlerini iletebilmeleri için her türlü teknik imkanlarının sağlanması sayılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Garson mu Müşteriyi Yönetmeli, Müşteri mi Garsonu?

Genellikle kuruluşun halkla ilişkiler görevlisi ya da varsa rehberi tarafından denetlenen bu gezilerde, teknik bilgilerin net ve doğru aktarılmasının yanında rehberin anlatım yeteneği, sesi, grubu yakından izlemesi, gazetecilerle kurduğu ilişkiler gibi davranışsal faktörlerin de etken olduğu görülmektedir Gezilerde gerekli disiplin ve düzenliliğin korunması karşılıklı ilişkilerde olumlu gelişmeler sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi