İnternetin Kurumlar Bazında Kullanım Nedenleri Nelerdir?

İnterneti pek çoğumuz, çok farklı amaçlar için kullanırız. Bazılarımız bilgi edinmek için kullanır bazılarımızda YouTube’dan video izlemek için internete bağlanma ihtiyacı duyar. İnternet olmadan bir dakika bile yaşaması mümkün olmayan, teorik olarak mümkün ama işlevsel olarak mümkün olmayan insanlar var ve tabi kurumlar. Kurumlar, interneti bir amaçtan ziyade bir araç olarak kullanmaktadırlar. İnternetin şirketler, markalar ve kurumlar bazında kullanım amaçları daha çok tanıtım ve iletişim amaçlıdır. İnternetin tanıtım ve iletişim amacıyla kullanma nedenleri kısaca aşağıdaki birkaç nedenden ötürüdür.

 

Firma içi ve dışı iletişimi hızlı ve düşük maliyetle gerçekleştirmek.

Pazar araştırması yapmak (Firma stratejisinin doğruluğu, değişen koşullara göre uyarlanması, potansiyel alıcılar ve iş ortakları bulmak, rakiplerin neler yaptığını izlemek, kıyaslama yapmak)

Firma stratejisini oluşturma veya uygulamada müşterilerin ihtiyaçlarını belirleme, tahmin etme ve bilgilendirme.

Firma imajını güçlendirmek.

Müşteri memnuniyeti sağlama: Müşteri hizmetlerini yaygınlaştırmak ve kolay ulaşılır yapmak (görsellik, her zaman ulaşılabilir olmak, zengin içerik, sık sorulan sorular vd.), satıcılarla alcıların tek bir platformda ve kendi belirledikleri ölçüde iletişime geçebilmeleri.

Firma tanıtımı yapmak

Ürün bilgisi vermek. Standart ve alıcı başvurularına göre farklılaştırılan bölümlerde ürün özellikleri konusunda detaylı bilgi vermek

Numune göndermek gibi pahalı bir yöntem yerine mümkün olduğu durumlarda düşük maliyetli bir tanıtım aracını kullanmak. Özellikle tasarım sürecinde müşterinin görüşünü ve onayını almak gerektiği durumlarda süreyi ve maliyeti kısaltarak süreci etkinleştirir.

Yeni bir satış kanalı yaratmak.

Kısaca internet bu gibi sebeplerden ötürü şirketler, kurumlar ve markalar için vazgeçilmez ve önemli bir unsurdur. Her gün bilişim çağının en zirve gününü yaşıyoruz ve kabul etmek gerekir ki internet, bilişim çağının nabzını en iyi tutan araçtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle