Başka Bir Dünya (Another Earth)

Arkadaşlar baştan söyleyeyim tam manası ile dünyanın parası basılarak yapılan şatafatlı bilim kurgu filmi değil ama şunu diyebilirim ki film tek kelime ile şahane, şu ana kadar tek bir filme yorum yapıyorum o da bu. Öncelikle filmi beğenmeyen arkadaşların görüşlerine saygı duyuyorum ve onları Kaptan Amerika, Batman ve Süperman gibi filmler ile baş başa bırakıyorum. Bu film kamera açıları olsun çekim anındaki dramatizeyi sanatsal kamera açıları ile sunan görüntü yönetmeni olsun, senaryoyu yazan senarist olsun… Kısacası filmin her şeyi ile bize sanat edası ile sunan ekibe şükranlarımı sunuyorum.

Film tamamen başyapıt tekrardan belirteyim milyon dolarlar harcanarak çekilen filmleri izleyen arkadaşlar sizi şöyle kenarı alalım, gerçekten anlamlı sosyal mesaj veren, psikolojik konulara değinen ve izlerken bilim kurgu edası ile değil de gerçekten insanın bam teline dokunan ve insanlardaki ikilemi konu alan sanatsal yönüne bakan arkadaşlarıma gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim bir filmdir. Tabi bazı eksiklikleri de var mesela araba çarpma sahnesinin efekti o kadar etkili değil ama şunu da unutmamak lazım ki film 2011 yapımı, efektler şuan ki kadar profesyonel değil.

İlginizi Çekebilir:  Kurtlar Vadisindeki İskender Büyük Aslında Kim?

Arkadaşlar filmde dikkat etmeniz gereken şey, izlerken ruhunuzun derinliklerine değinen, sizi siz ile bırakan bu şaheseri ön yargılarınızdan kurtulup, ruhunuzu bedeninizden ayırarak izlemek ve filmi izlerken sanki ruhunuz sizi uzaktan izlermiş gibi izlemeniz.

Filmin sonuna çok manidar insanın kafasında soru işareti bırakıyor ve yönetmen diyor ki; “benden bukadar şimdi sıra sizde bu filmin devamını herkes kendi ruh karmaşasına göre tamamlasın” diyor bunu anlamayacak kadar kör olmamanızı ve sadece izlemek için izlemenizi istemediği için öyle bir sona gitmiş. Lütfen film izlerken filmi her açıdan değerlendirmenizi istiyorum.

İlginizi Çekebilir:  The Old Guard, Netflix’in En Çok İzlenen Yapımı Oldu

Kamera yöntemi, konusu, konunun işleyişi, size filmi izlerken kattığı değeri, oyuncu performanslarını, film müziklerindeki anlamın filmin konusu ile uyumunu ve son olarak filmdeki konunun sanki sizin başınızdan geçmiş ve bu filmin başrol oyuncusu benim demeniz ve film bittiğinde de filmdeki başrol oyuncusu gibi mi davranırdım yoksa daha farklı mı davranırdım diye irdelemenizi istiyorum. Burası spoiler içerebilir , filmde beni çok etkileyen 4 adet konuşma sahnesi geçti ve ömrümün sonuna kadar unutamayacağım konuşmalar olduğu için sizinle paylaşmak istedim.

İlginizi Çekebilir:  Nostalji: 2000'li Diziler

Başka Bir Dünya Adaylıklar:

  • En İyi Çıkış Yapan Yönetmen Dalında Gotham Bağımsız Film Ödülü
  • Bağımsız Ruh En İyi İlk Film Ödülü 2012 · Brit Marling, Mike Cahill, Hunter Gray, …
  • Bağımsız Ruh En İyi İlk Senaryo Ödülü2012 · BritMarling, Mike Cahill
  • En İyi Çıkış Yapan Yönetmen Dalında Gotham Bağımsız Film Ödülü2011 · Mike Cahill

Başka Bir Dünya Ödülleri:

  • Sundance Film Festival Special Jury Prize: U.S. Dramatic
  • Alfred P. Sloan Prize2011 · Mike Cahill

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce