Yeşilçam Filmlerinin Hala İzlenme Sebepleri Nelerdir?

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala canlılığını, taze izlerini üzerlerimizde hissettiğimiz, karakterleriyle özdeşleştiğimiz ve repliklerini ezbere bildiğimiz bir sinema, kültürdür Yeşilçam. Televizyonlarda çıktığında yeri geldiğinde heyecan duyarız, konuları hala şu anki yaşantımızdan örnekler ve öğütler taşır. Bunun altında yatan sebepleri teker teker incelemekte fayda vardır. Çünkü Yeşilçam, bizlere hala izlenmesi konusunda önemli bulgular veren derin bir okyanustur.

Karakterler

Örneğin Kemal Sunal filmlerinde, biz doğallığı, samimiyeti ve yapmacıklıktan uzaklığı görürüz. Kemal Sunal bize bunları aşılar. Ya da Ali Şen tipik bir mahalle bakkalı örneğidir. Biz onda ince eleyip sık dokumayı, para hesabı yapmanın derdini ve kurnazlığı görürüz. Ve yaşamımızda Kemal Sunal’lar, Ali Şen’ler çoktur bizim. Spor salonlarında egzersiz yapan, kulüplerden kulüplere koşan bir dizi karakterini kolay kolay sahiplenmek istemeyiz. Zira o karakterler bizi yansıtma konusunda yetersiz kalır.

Olaylar

Yeşilçam filmlerinde geçen olaylar, günlük yaşamda hepimizin karşısına çıkan olaylardır. O olayların çoğunu tecrübe etmişizdir. Zenginden fakirine kadar herkesin yakından bildiği olaylardır kısaca. Mesela, ana karakterin başına, en bahtsız adamın bile başına gelemeyecek olaylar gelmez. Sıradandır. Ötesi, içinde bir yaşanmışlığı barındırır. Mesela filmleri izlerken “bu kadar da olmaz” tepkisini veremeyiz. Aynı zamanda özgün bir olay örgüsü vardır. Tahmin edilmesi çok kolay olmayan hayat hikayelerini barındırır içinde.

Mesaj

Örneğin herhangi bir Yeşilçam filmini izlediğinizde bir hikaye öğrenmiş olursunuz. Filmi bitirdiğinizde sizde bir şeyler kalmış olur. Mesaj sadece değerler anlamında değil, yaşamdan kesitler olarak da verilir Yeşilçam filmlerinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi