Spor

Basketbolda Guard Nedir? Kime Denir? Görevleri Nelerdir?

Basketbolda gard veya guard nedir, kimdir ve görevleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda basketbola dair çeşitli terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ”basketbolda guard nedir, kime denir” konusuna değineceğiz.

Basketbolda Guard Nedir?

Basketboldaki mevkilerden biridir. Takımın 1 ve 2 numaralı oyuncularına guard (gard) adı verilir. Guardların boyları diğer oyunculardan kısa olmakla birlikte ‘oyun kurucu’ olarak görev yapmaktadırlar.

Basketbolda Hangi Kısaltmalarla Geçerler?

 • SG
 • PG

PG; point guard, SG ise shooting guard’ın kısaltması olarak kullanılır. Guardlar özelliklerine göre bu iki isimle anılırlar.

Shooting Guard

Türkçesiyle skorer gardlar, bu isimle anılır. Oyun kurucu olan bu gardlar, skor anlamında da diğer oyunculardan daha verimlidir ve takımın skor yükünü çekerler.

Skorer gardlar genelde çok iyi şut becerilerine, iyi bir oyun bilgisine ve sorumluluk bilincine sahiptirler. Oyunun sıkışması halinde veya skora ihtiyaç duyulduğu anlarda sorumluluk alıp oyunun akışını yönlendirebilirler. Bu açıdan sahada yer alan beşliden en değerli oyuncu gard oyuncudur.

Point Guard

Takımın asıl oyun kurucusu point guard oyuncularıdır. Bu oyuncular topu rakip sahaya taşır, içeri penetre eder, asist yapar veya şut dener. Ancak skor anlamında skorer gard oyuncusundan geri plandadır.

Basketboldaki Efsane Gard Oyuncular

Gard oyuncular her zaman takımlarının en gözde oyuncuları olmuştur. Gerek NBA gerekse ligimizde performansları ile göz dolduran onlarca gard oyuncu bulunmaktadır. İşte onlardan bazıları;

 • Michael Jordan
  Kobe Bryant
  Jerry West
  George Gervin
  Allen Iverson
  Clyde Drexler
  Reggie Miller
  Pete Maravich
  Earl Monroe
  Joe Dumars

Liste, ESPN uzmanları tarafından yapılan gelmiş geçmiş en iyi gardlar listesini göstermektedir.

Bunun yanı sıra ligimizde son zamanlarda birbirinden kaliteli gard oyuncular oynamıştır. Hatta Beşiktaş’a transfer olmasıyla büyük olay yaratan Allen Iverson da bir dönem Türkiye Basketbol Ligi’nde forma giymiştir.

Öte yandan Fenerbahçe forması giyen Kostas Sloukas, Anadolu Efes forması giyen Shane Larkin ve Micic gibi isimler son zamanlarda ligimizde göze çarpan gard oyuncular arasında yer almaktadır.

Basketboldaki Diğer Mevkiler

 • Pivot
 • Uzun forvet
 • Kısa forvet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi