Futbolda Ayağın Dışıyla Yapılan Vuruş Nedir? Nasıl Yapılır?

Futbolda ayağın dışıyla yapılan vuruş nedir, nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda ayağın dışıyla yapılan vuruştan ve bu vuruşun adından söz edeceğiz.

Futbolda Ayağın Dışıyla Yapılan Vuruş Nedir?

  • Trivela

Futbolda ayağın dışı ile yapılan vuruşlara trivela ya da doğrudan ayak dışı vuruş adı verilir. Oldukça zor olan bu vuruşlar aynı zamanda oldukça estetik vuruşlardır. Göze hoş gelen ancak tekniğinin zor olması nedeniyle çok az tercih edilen ayak dışı vuruş yani trivela hakkında daha detaylı bilgileri aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Ayak Dışı Vuruş (Trivela) Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu vuruşun tam bir teknik ve yetenek olduğunu belirterek söze başlayalım. Esasen bu vuruş için özel bir teknik ya da ayak bükmesi yoktur. Bu vuruş öncesinde sağ ayaklı iseniz sağ ayağın dışıyla; sol ayaklı iseniz sol ayağın dışı ile topun sağına ya da soluna orta veya sert bir şekilde bir vuruş yapmalısınız. Örneğin

  • Sağ ayaklı ve sağ kanatta oynuyorsanız içeri doğru topu sürer ve ayağınızın dışıyla uzak kale direğine bir trivela vuruşu yapabilirsiniz.

Genelde sola çek-vur ya da sağa çek vur şeklinde bir şut çalışması olan takımlar, kanatlarda ters ayaklı oyuncuları oynatırlar. Bayern Münih’te Robben ve Ribery’yi düşünürseniz Robben sol ayak olmasına rağmen sağ kanatta, Ribery sağ ayak olmasına rağmen sol kanatta oynamıştı. Ancak şut yerine kanatları daha çok orta açmak için kullanan takımlarda kanatların ters ayak olması verimliliği düşürebilir. Ancak:

  • Sağ ayaklı ve sol kanatta oynuyorsanız sağ ayağınızın dışıyla içeri doğru orta yapabilirsiniz.

Beşiktaş’ta forma giyen Quaresma, sağ ayak olmasına rağmen genelde sol kanatta oynamıştır. Şutları da genelde sağ kanattan sağa çekip ayak dışı yaptığı şutlardan oluşmaktadır. Sol kanatta oynadığı maçlarda da ayağının dışıyla içeri orta yapmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

Görüldüğü üzere trivela her ne kadar estetik bir vuruş olsa da sonuç alması hem zor hem de isabeti düşük vuruşlardır. Bu nedenle trivela vuruşları ile ünlenen çok az yetenekte futbolcu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.