Basketbolda Kısa Forvet Nedir? Kime Denir? Görevleri Nelerdir?

Basketbolda kısa forvet ne demek? Kısa forvetin görevleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli basketbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca basketbolda kısa forvetten söz edeceğiz.

Kısa Forvet Nedir?

Basketbol terminolojisinde 3 numara olarak da geçen kısa forvet, takımda hem hücum hem de savunma kısmında görev yapan, atletik oyunculardır. Diğer forvet oyuncularından daha kısa oldukları için bu ismi almışlardır.

Görevleri Nelerdir?

Kısa forvetler, pivot oyuncuları kadar ribaund mücadelesine girmezler ve kendilerinin bazı özellikleri onları ön plana çıkarır. Bu özellikler şutlarının iyi olması, savunma yönlerinin kuvvetli oması veya ribaun alma konusunda başarılı olmaları olarak sayılabilir.

İlginizi Çekebilir:  FIFA’da Kaleciden Çıkma/Topu Yere Bırakma Nasıl Yapılır?

Yaratıcılık bakımından takımdaki gard oyuncusunun arkasında yer alan kısa forvetler, çizilen set oyununda kendilerine düşen görevi yaparlar. Sorumluluk alıp skor üretmek veya oyun kurmak kısa forvetlerin sorumluluğunda değildir. Yukarıda sayılan özelikler, gard oyuncusunda olması gereken özelliklerdir.

Kısa Forvetlerin Boyları

Genelde 2 metre ile 2.05 metre arasında boylara sahip olan kısa forvetler 2 metreden biraz daha kısa olabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Roberto Firmino’nun Dişleri Neden Bu Kadar Beyaz? Hangi Diş Macununu Kullanıyor?

Ligimizdeki Kısa Forvetler

Fenerbahçe’de forma giyen Luigi Datome ve Nikola Kalinic, kısa forvet poziyonunda görev yapmaktadır. Bu isimlerden Datome 2.03 cm, Kalinic ise 2.02 cm boyundadır.

NBA’de Kısa Forvetler

Golden State Warriors forması giyen Kevin Durant, Draymond Green ve Andre Iguadola kısa forvet isimlere bir örnektir. Öte yandan Los Angeles Lakers forması giyen LeBron James de bir kısa forvettir. Bu isimler arasında LeBron James ve Kevin Durant gibi isimler ön plana çıkmıştır. Takımlarının skor yükünü çeken ve sorumluluk alarak takıma öncülük eden bu oyuncuların ikisi de finaller MVP’si ödülünü almıştır.

İlginizi Çekebilir:  Yulaf Ezmesi Spordan Önce mi Sonra mı Yenir?

Basketboldaki Diğer Mevkiler

  • Pivot
  • Point Guard
  • Shooter Guard
  • Uzun Forvet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir