Basketbolda Uzun Forvet Nedir? Kime Denir? Görevleri Nelerdir?

Basketbolda uzun forvet nedir ve kime denir? Uzun forvetlerin görevleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli basketbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca uzun forvetten söz edeceğiz.

Uzun Forvet Nedir?

Basketbol terminolojisinde 4 numara olarak da bilinen basketbol oyununda bir mevkinin ismidir. Boylarının uzun olmasından dolayı ”uzun forvet” ismini almışlardır. Oyun içinde sahip oldukları boy avantajları ile takımlarına gerek savunma gerekse hücum anlamında yardımcı olurlar.

Uzun Forvetlerin Boyları

Uzun forvetlerin boyları en az 2.05 metre olup üst bir sınırlama yoktur. Ancak sahada bariz belli bir boy üstünlükleri olan uzun forvetler olduğu gibi kısa forvetlerle boyları hemen hemen aynı olan uzun forvetler de vardır.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Diyagonal Pas Nedir? Ne Demek? Diyagonal Pas Nasıl Atılır?

Uzun Forvetlerin Görevleri

Uzun forvetler ribaund alma gibi işlerin yanı sıra takımının hücum ve savunma setlerine pota altından destek verirler. Skor anlamında üretken olması beklenen uzun forvetler, pota altını etkili kullanarak skor üretmeye çalışırlar.

Pas, şut, sırtı dönük oynama ve pek çok özelliğini geliştiren bir uzun forvet, NBA ve diğer prestijli lig ve kupalarda takımları adına ciddi fark yaratabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Çift Ayaklı Maç Nedir?

Pota altı hakimiyetleri sayesinde gard ve kısa forvetlerin de oyun içinde rahat hareket etmelerini sağlayan ve bu oyuncuları boşa çıkarak uzun forvetler, yüksek şut yüzdesi yakalamaları halinde ise maçı kopartacak bir kırılma yaratabilir.

Uzun Forvetlere Örnekler

Bu sezon Anadolu Efes forması altında göstermiş olduğu performans ile dikkatleri üzerine çeken Adrien Moerman, ligimizde görev alan uzun forvetlerden biridir. 2.03 boyundaki Adrien Moerman, bu sezon 6.7 ribaund ortalaması ile oynamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Altın Gol Nedir? En Son Ne Zaman Uygulandı?

Fenerbahçe Beko forması giyen Nicola Melli de yine ligimizde görev yapan önemli uzun forvetlerden biridir. 2.05 boyundaki Melli, bu sezon 4.5 ribaund ortalaması ile oynamıştır.

Bu sezon NBA şampiyonu olan Toronto Raptors’ın en önemli oyuncuları arasında yer alan Pascal Siakam ve Serge Ibaka ikili de uzun forvetlerden biridir. 2.08 boyundaki Siakam 6.9 ribaund ortalaması; aynı boydaki Ibaka ise 7.5 ribaund ortalaması ile oynamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara