Çift Turnike Nedir? Ne Demek?

Çift turnike nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Çift turnikenin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda futbola dair çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “çift turnike”den söz edeceğiz.

Çift Turnike Nedir? Ne Demek?

Futbol maçlarında tek kişilik bilet ile turnikeden iki kişi geçmeye denir. İllegal olan bu yöntem özellikle denetimin olmadığı veya göz ardı edildiği stadyumlarda sıklıkla yapılır.

Çift turnike, Türkiye’de yaygınlaşan ve her takım taraftarı arasında bilinen bir uygulamadır. Çift turnikede bir biletle kişi, yanına bir kişiyi daha alarak turnikeden geçer ve diğer bir kişi biletsiz olarak maçı izler.

Pasolig’in Türkiye liginde oynanan tüm müsabakalarda zorunlu hale gelmesinin ardından denetimler de sıkılaşmış ve böylece çift turnike gibi durumlar da azalmıştır.

Türk futbolunun özellikle taraftar kültürünün sembollerinden olan çift turnike, futbolun endüstriyel bir yapıya dönüşmesinden nasibini almış ve tribünlerdeki yeri de zamanla bitmiştir.

Turnike Ne Demek?

  • İnsanların teker teker geçmelerini sağlamak ereğiyle kimi yerlere konulan, para ya da jeton atılarak çalıştırılan, uçlarından birinin çevresinde dönebilecek düzende yatay olarak yerleştirilmiş çarpı biçiminde araç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: