Basketbolda Penta-Double Nedir? Nasıl Yapılır? Penta-Double Yapan Futbolcular

Basketbolda penta-double nedir, nasıl yapılır, basketbolda penta-double yapan basketbolcular kimlerdir? Daha önceki yazılarımızda basketbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca penta-double’dan söz edeceğiz.

Penta-Double Nedir?

Basketbolda verimlilik puanına dahil edilen, 5 olumlu istatistikten sayılan sayı, ribaund, top çalma, asist ve blok kategorilerinin tamamında çift haneli sayılara ulaşılması durumunda kullanılan bir terimdir. Profesyonel basketbol liglerinin hiçbirinde penta-double yapan oyuncu çıkmamıştır. Hatta bu istatistiğin bir altı olan quadruple-double istatistiğine ise NBA’da sadece 4 basketbolcu ulaşabilmiştir. 1994’ten bugüne kadar kadar da quadruple-double yapan oyuncu olmamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Duran Top Nedir? Neye Denir?

Penta-Double Nasıl yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir oyuncunun 5 olumlu kategoride çift haneli sayılara ulaşması durumunda penta-double yapılmış olur ancak bu istatistiğin yapılabilmesi çok ama çok zordur. Mesela bir maç içerisinde 10 sayı, 10 ribaund, 10 top çalma, 10 asist ve 10 blok yapmak neredeyse mucizevi bir performanstır. Nitekim bu istatistiğin en zor kısmı top çalma ve bloktur.

İlginizi Çekebilir:  Libero ve Ön Libero Nedir? Farkları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara