Spor

Sarı ve Kırmızı Kartlar Hangi Durumlarda Verilir?

Günümüzde futbolun en vazgeçilmez parçalarından biri de hiç şüphesiz kartlardır. Kırmızı ve sarı kartlar, futbolda 1970 Dünya Kupasından beri kullanılıyor. Daha önceki yazılarımızda sarı ve kırmızı kartların tarihçesinden ve nasıl ortaya çıktığından bahsetmiştik. Bu yazımızda da kısaca sarı ve kırmızı kartların hangi durumlarda verildiğinden bahsedeceğiz. İlk önce sarı karttan daha sonra da kırmızı karttan bahsederek sarı ve kırmızı kartlar hakkında detaylı bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Sarı Kart

Kırmızı karta göre daha hafif cezalar için verilen bir kart olan sarı kart, bir maç içinde bir futbolcuya en fazla iki kez verilir. Bir kez sarı kart gören futbolcu, aynı maçta bir kez daha sarı kart görmesi halinde ikinci sarıdan kırmızı kartla oyundan atılır. Peki sarı kart hangi durumlarda verilir?

1. Rakip Oyuncuyu Riskli Bir Şekilde Durdurma veya Oyuncuya Sert Müdahale Etme

Futbolda bir oyuncunun en çok sarı kart görme sebebi, rakip oyuncuyu riskli bir şekilde durdurma veya oyuncuya sert müdahale etmektir. Genelde rakip kontra atağa kalktığı sırada rakip oyuncunun riskli bir şekilde durdurulması sarı kartlık bir harekettir.

2. Riskli Taban Kaldırma

Oyuncunun rakip oyuncu için risk oluşturacak şekilde taban kaldırması da yine sarı kartlık bir harekettir. Taban kaldırma eğer oyuncunun sakatlanmasıyla sonuçlanırsa hakem inisiyatif kullanarak “kırmızı kart” gösterebilir.

3. Şiddetli İtiraz

Oyuncuların bir pozisyon sonrasında hakeme yoğun itirazlarda bulunması sonucunda hakem oyuncuya sarı kart gösterebilir.

4. Formayı Çıkarmak

Maç esnasında hakemin gözetimi dışında bir oyuncunun formasını çıkarması, sarı kartlık bir harekettir. Genellikle gol sevinci sonrasında oyuncuların formasını çıkarmaları buna örnektir.

Kırmızı Kart

Futbolcunun oyunda olmadığını, oyuna devam etmesinin mümkün olmadığını belirten karttır. Hangi durumlarda verilir?

1. Sakatlamaya Yönelik Hareketler

Bir futbolcunun rakip takım oyuncusuna yönelik kural dışı hareketleri, oyuncunun kırmızı kartla cezalandırılır.

2. Küfür

Bir futbolcunun diğer futbolcuya veya hakeme küfür etmesi, kırmızı kartlık bir harekettir. Oyuncu, doğrudan oyundan atılır.

3. İkinci Sarıyı Görme

Futbolcuların bir maç içerisinde ikinci kez sarı kart görmesi sonucunda futbolcu, ikinci sarıdan kırmızı kartla oyundan atılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi