Voleybolda Play Off Ne Demek? Neden Oynanır?

Voleybolda play off ne demek, play-off ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda play off ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Play Off Ne Demek?

Bir voleybol liginde oynanan oyunlar ille beraber bazı puanlar elde edilmektedir. Elde edilen puanları birbirine denk olan takımların puanlarının netleşmesi için bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sistemlerin başında play off gelmektedir. Birden fazla spor dalında karşılaşılması mümkün olan play off sistemi voleybolda da kullanılmaktadır. Daha çok şampiyonluk sıralamalarında play off gündeme gelmektedir. Ligde kalma için mücadele eden takımlar için de yoğun heyecanlar uyandıran bu sistem, bir çeşit eleme usulüdür. Yapılan bazı analiz ve hesaplamalar sonucunda yeni eşleştirmeler sağlanır. Buna göre düzenlenen oyunların sonucunda sıralamalar netleşir. Türkiye’de uygulanan bu sistem dünyanın çeşitli yerlerinde de uygulanmaktadır. Fakat bazı dezavantajları dolayısıyla sık sık eleştirilere maruz kalmaktadır. Sistemin değiştirilme veya revize edilme durumu sık sık gündeme gelmektedir.

Voleybolda Play Off Ne Demek Görseli

Basketbolda ya da futbolda da benzer bir şekilde play-off kavramı vardır. Örneğin alt lig ya da liglerden üst lige çıkmak için genelde play-off oynanır. Buna göre takımlar, çift ayaklı ya da tek ayaklı olarak oynanan play-off maçlarında kazanan takım bir üst tura çıkar. Tam tersi olarak yapılan play-out maçlarında ise ligden düşen takımlar belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.