Spor

FIFA’da Composure Ne Demek?

FIFA’da composure nedir, ne anlama geliyor, önemi nedir? Daha önceki yazılarımızda FIFA ve PES’le ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca FIFA’daki ”composure” kavramından söz edeceğiz.

FIFA’da Composure Ne Demek?

Composure kelimesi İngilizce’de soğukkanlılık, sakinlik ve dinginlik gibi anlamlara gelmekle beraber FIFA terminolojisinde pozisyon esnasında sakin kalabilme ve rahat hareket edebilme, markaj altındayken sakinliğini koruyup sağlıklı tercihler yapabilme anlamlarına gelmektedir. Composure kavramı, daha çok santrforlar ve forvet bölgesinde oynayan oyuncular için önemlidir. Ceza sahası içindeki bir oyuncu, top kendisine geldiğinde olabildiğince soğukkanlı olabilmelidir. Çünkü gole yaklaşıldığı anda futbolcular ne kadar profesyonel olurlarsa olsunlar adrenalin yükselir. Bu anlarda sağlıklı düşünme yetisi geri plana atılır ancak soğukkanlı futbolcular, heyecanlarının kendilerini esir almalarını engelleyerek en doğru tercihleri yaparlar. Bu nedenle özellikle gol noktasındaki faydalı oyuncular ne kadar soğukkanlı ve sakin olursa o kadar faydalı olur.

Bu, diğer pozisyonlar için de geçerlidir. Örneğin altı numaralar, ön liberolar, topu defanstan çıkarıp hücum bölgesine aktaran oyuncular olabildiğince sakin kalmalıdırlar. Zira oyun esnasında en çok markaja uğrayanlar kendileridir. Eğer bu pozisyondaki bir oyuncu sakinliğini koruyamazsa çok sık top kaybedebilir ve bu da takımı için son derece tehlikelidir. Örnek: Taylan Antalyalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi