Baskı Balata Alışma Süreci Ne Kadardır?

Baskı balata seti kullanım ile alakalı olmakla beraber periyodik olarak değiştirilmesi gereken bir parçadır. Aracınızın içinde bulunan her hareketli parça gibi bu parçalar için de bir alışma süresi geçerlidir. Bu alışma sürelerinin bağlı olduğu birçok faktör olmakla beraber, kullanım sertliği ve araca yeni takılan debriyaj seti markası dolayısıyla sert geçişlere mi sahip? Yoksa orijinal set gibi gayet yumuşak kullanım imkan veriyor mu? Önemli bir konudur. 

Baskı Balata Değişimi Sonrası Alışma Süreci

Bu süreç yaklaşık olarak 300-400 kilometre kadardır. Aracın motorunun rodaja girmesinde olduğu gibi manuel vites geçişleri sırasında aracınızı zorlamadan kullanınız. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise, eğer anormal bir sertlik ve vites geçişleri esnasında garip bir ses duyuyorsanız alışma süresi geçince kendi kendine düzelir diye beklemeden ustanıza götürüp sorunu anlatmalısınız. Alışma sürecinde kilometre aşağı yukarı 100 km oynasa ve kullanım şekli bu süreyi azaltıp çoğaltsa bile bu bir arıza durumu ile karıştırılmamalıdır. Bir başka deyişle balata değiştikten sonra vites geçişleri ve sertlik gayet normal olmalıdır. Eğer bir sıkıntı varsa rodaj bitince kendiliğinden geçme ihtimali oldukça düşüktür. Hareketli parçalar birbirine sürtünerek daha iyi kavrama sağlayarak oturana kadar debriyajdan ayağınızı sert çekmemeye dikkat edin.

Baskı Balata Değiştikten Sonra Çekiş Düştü Ne Yapmalı?

Bu açıkca aracınızın debriyajının kaçırdığının göstergesidir. Alışma sürecinde böyle bir hata görülmesi kesinlikle beklenmez. Hatalı parça ya da montaj dolayısıyla yaşanan bu soruna derhal müdahale edilmelidir.

Baskı Balata Değişimi Sonrası Titreme

Debriyaj seti değişince aracınızın vites geçişlerinde titreme oluyorsa dişlilerin birbirini kavramasında sıkıntı var demektir. Aynı zamanda manuel vitesli aracınızı kullanırken alıştığınız debriyaj sertliği veya alt-orta-üst kavrama noktası değiştiğinden dolayı aracın sürüşüne alışamamış olabilirsiniz. Bu sebepten ayağınızı debriyajdan daha erken, daha geç veya hızlı çekme, debriyaj üstünde ayağınızı fazla bekletme dolayısıyla titreme oluşabilir. Baskı balata değişimi sonrası sorunlar genelde kullanım ile alakalı da olabilir. Fakat birkaç gün sonra halen bir problem seziyorsanız, vakit kaybetmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber