Ford Fiesta Güç Aktarım Sistemi Uyarısı

Ford Fiesta marka aracınızın gösterge panelinin tam üzerinde araçla alakalı sizi gerçekten tedirgin edecek bir uyarı görürsünüz. ‘Güç aktarım sistemi’ bu uyarı sarı bir dişli sembolünün içinde ünlem ile gelen bir ışıkla da yanabilir. Bu aracınızın modeline göre değişiklik gösterir. Bu arıza ne ile alakalı ve nasıl giderilir? Bu sorulara cevap vereceğiz.

Fiesta Güç Aktarım Sistemi Uyarısı Nedir? Nasıl Çözülür?

Bu uyarı aracınızın aktarım organı olan şanzıman ile alakalı bir problem olduğunun habercisidir. Sürüşe devam edip etmemekte kararsız iseniz yapmanız gerek aracın tepkilerini dinleyerek anormal bir durum olup olmadığını gözlemlemektedir. Aracınızda vitesle alakalı hiçbir problem yokmuş gibi görünse de yokuşta kaçırma gibi anlamsız hatalar görmeye başlamanız muhtemeldir. Bu detayların hepsi şanzımanı ilgilendiren hatalardır ve tamir edilmediği durumlarda güç aktarım sistemi motora her hangi bir zarar vermez. Fakat tek başına da motora büyük hasarlar verir. Bununla beraber ‘motor arızası servise götürün’ uyarısı da çıkabilir fakat ekstradan şüphelenmeniz gereken bir durum yoktur diğer arıza ışığı genel bir hata kodu olmakla beraber yanmaya başlayabilir.

Hatayı çözüp şanzımanı tamir ettirmenize rağmen ışık ve uyarı işaretleri ısrarla yanıyor ise ECU tamircisine gidip cihazınızı okutarak hatayı sildirin. Fakat araçta ilk başta hiçbir problem olmamasına rağmen ışık yanıyorsa bu durumda beyin arızası var demektir. Aracınızın beyni tamir edilmesi gerekebilir.

Fiesta Kırmızı Dişli İçinde Ünlem İşareti

Bu işaret de şanzımanla ilgili olmakla beraber çok daha riskli bir durum meydana geldiğini ve sürüşe devam etmemeniz gerektiğini size haber vermektedir. Kırmızı dişli içinde ünlem gördüğünüzde aşağıdaki adımları uygulayınız;

  • Aracı güvenli bir yere çekip stop edin,
  • Aracı asla hareket ettirmeyin,
  • Çekici çağırıp en yakındaki uzman veya yetkili bir servise gidin,
  • Basit bir hata olmadığından dolayı rastgele bir tamircide problemi çözmeye çalışmayın,
  • Gece ise durumu çözmekte acele etmek yerine servise gösterebilmek için sabahı bekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: