Biyografi

Bayram Bilge Tokel Kimdir? Kaç Yaşında? Aslen Nereli?

Bayram Bilge Tokel kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından binlerce kişinin biyografisini ve bazı müzisyenlerin yaşamlarını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise ayrıca Bayram Bilge Tokel’den söz edeceğiz.

Bayram Bilge Tokel Kimdir?

  • Müzisyen.

1957 yılında Boğazlıyan/Yozgat’ta doğan Bayram Bilge Tokel, Gazi Üniversitesi Yüksek Teknik Eğitim Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1986’dan beri Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Müziği Topluluğu sanatçısı olarak sanatını icra eden Bayram Bilge Tokel, 2003’te Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı görevinde akabinde ise genel müdürlük görevinde çalışmaya başlamıştır. Bayram Bilge Tokel aynı zamanda Türkiye Yazarlar Birliği’nin hem genel sekreterliğini hem de genel başkan yardımcılığını yürütmüştür. Çalışmalarını genelde halk müziği ve Anadolu coğrafyasından çıkan türkülerin tarihi üzerine yoğunlaştıran Bayram Bilge Tokel, bunların yanı sıra 1989’da ABD Maryland Üniversitesi bünyesinde 3 ay süreyle bağlama ve halk müziği üzerine dersler vermiştir. Bayram Bilge Tokel aynı zamanda TRT bünyesinde yayınlanan çeşitli belgesellerin de müziklerini yapmıştır. Şair kimliğiyle de bilinen Bayram Bilge Tokel, bu zamana kadar Son Duvar, Yörünge, Erguvan, Dolunay, Töre, Divan, Doğuş ve Polemik gibi dergilerde birçok şiirini yayımlamıştır.

görsel: https://www.instagram.com/b.b.tokel/

Bu zamana kadar birçok programda halk müziği üzerine yorumlarda bulunmuştur. Bayram Bilge Tokel aynı zamanda Neşet Ertaş, Almanya’da yaşarken onu Türkiye’ye dönmeye ikna eden kişidir. Türk müziğinin kültürel yapı taşlarının hikayelerinin ve motiflerinin bilinmesinde değerli yorumları ve araştırmaları ile katkı sağlayan Bayram Bilge Tokel’e çalışmalarında başarılar, ömrüne esenlikler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.