Savaşlar Tarihi

Bedir Savaşı’nın Önemi ve Sonuçları Nelerdir?

Bedir Savaşı’nın önemi ve sonuçları nelerdir? Mekkelilere ait bir kervanın Medine yakınlarından geçeceğini, bu kervanın gelirlerinden elde edilecek olan paranın da alınacak silahlarla Müslümanlara saldırılacağı haberini alan Müslümanlar, kervanı ele geçirmeye karar verdiler. Fakat bu karardan haberdar olan Ebu Süfyan, kervanın yolunu değiştirdi ve Mekke’ye ulaştı. Mekkeliler, Ebu Cehil komutasında 900 kişilik bir orduyu Müslümanların üzerine gönderdiler. Hicretten iki sene sonra, 624 yılında yapılan bu savaşı Medineli Müslümanlar kazanmıştır.

Bedir Savaşı’nın Sonuçları

  • Müslümanlar, Mekkelilerle yaptıkları ilk savaşı kazanmışlardır.
  • Savaşta esir alınan Mekkelilerden varlıklı olanlar kurtuluş parası ödeyerek özgürlüğüne kavuşmuş; okuma-yazma bilenler ise 10 Müslüman çocuğa okuma-yazma öğretme karşılığında serbest bırakılmıştır.
  • Hicretten sonra ayrı bir sözleşme yapılan Kaynuka Yahudileri, şartlara uymadığı ve Mekkelilerle işbirliği yaptığından dolayı şehirden çıkartılmıştır.
  • Şam ticaret yolunun kontrolü Müslümanların kontrolü altına girmiştir.
  • Savaştan elde edilen ganimetlerin 4/5’i savaşa katılanlara dağıtılmış; 1/5’i ise devlet hazinesine bırakılmıştır.

Uyarı: Mekkeli müşrikler ve Medineli Müslümanlar bu savaşta Bedir su kuyularına sahip olmak istemişlerdir. Savaşın yapıldığı dönemin savaş koşulları göz önüne alındığında askerlerin su ihtiyaçlarını karşılamak önemli bir sorundu. Müslümanların söz konusu bu su kuyularını kontrol altına laması, Mekkeliler karşı üstünlük sağlamasında etkili olmuştur.

Uyarı: Bedir Savaşı’nda esir alınan Mekkelilerden bir kısmının 10 Müslüman çocuğa okuma-yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılması, okuma ve yazamaya, eğitime önem verildiğinin de bir göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds