Mohaç Meydan Muharebesi’nin Sonuçları Nelerdir?

Mohaç Meydan Muharebesi’nin sonuçları nelerdir? Belgrad’ın 1521’de fethedilmesinin ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın hedefi Macaristan içlerine kadar ilerlemekti. Macaristan ile bozulan ilişkilerin ardından Almanya Kralı Şarlken’e esir düşen Fransa Kralı Fransuva, Kanuni Sultan Süleyman’dan yardım istemiş ve bu yardım talebi üzerine Kanuni Sultan Süleyman da Macaristan seferinin hazırlıklarına başlamıştır. İki ordu, Mohaç ovasında karşılaşmış ve Osmanlı orduları tarihin en kısa süren zaferini (iki saatle) elde etmişlerdir? (1526) Peki Mohaç Meydan Muharebesi’nin sonuçları nelerdir?

Mohaç Meydan Muharebesi’nin Sonuçları Nelerdir?

  • Budin de dahil olmak üzere tüm Macaristan toprakları Osmanlı Devleti sınırlarına dahil olmuştur. 
  • Fransa Kralı Fransuva, esaretten kurtarılmıştır. 
  • Bu savaşla beraber Osmanlı Devleti’nin Orta Avrupa’daki hakimiyeti güçlenmiştir. 
  • Macar Krallığı’nın başına Jan Zapolya, Yanoş getirilmiştir. 
  • Bu savaşla birlikte Osmanlı Devleti ve Avusturya sınır komşusu olmuş; bu tarihten sonra da Avusturya-Osmanlı savaşları/mücadeleleri başlamıştır. 

Osmanlı Devleti’nin Avusturya ile sınır komşusu olmasından 3 sene sonra 1529 senesinde Osmanlı orduları tarafından Viyana kuşatılmış ancak çeşitli nedenlerle alınamamıştır. Yine bu savaştan 6 sene sonra 1532 Almanya Seferi düzenlenmiş ancak Osmanlı orduları karşılarında savaşacak bir ordu bulamamışlardır. Bu seferin ardından da 1533 İstanbul Antlaşması imzalanmış; Avusturya arşidükası, protokol bakımından Osmanlı sadrazamına denk sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.