Bel Ağrısı Cinselliği Etkiler mi?

Kendi cinsel tatminlerini ve eşlerinin memnuniyetini önemseyen insanlar. Şu anda sırt ağrısının cinsel yaşamları üzerindeki etkisi konusunda sinirli ve hatta depresyonda olan insanlar.

Peki durumlarını iyileştirmek için ne yapabilirler?

Çoğu uzman, üç ipucunun daha iyi seks yapmanıza yardımcı olabileceği konusunda hemfikirdir… sırt ağrısı olsa bile:

  1. İpucu: Konuşun
    Bazı insanlar için seks hakkında konuşmak doğaldır; bazılarının yüzleri belki seks hakkında konuşmayı düşündüklerinde bile kızarır.

Bununla birlikte, siz ve eşiniz sırt ağrınızı ve bunun ilişkinizi nasıl etkileyeceğini veya zaten etkileyeceğini tartışmanın bir yolunu bulmalısınız.

Aşağıdaki beş konuyu konuşmak için zaman ayırın:

Sırt ağrısı: Ağrı ne kadar şiddetli? Neresi acıyor? Hangi hareketler veya pozisyonlar ağrıyı hafifletir veya artırır?

Seks dürtüsü: Sırt ağrınız seks dürtünüzü öldürüyor mu? Eğer öyleyse, bunu tartışmalısınız. Sadece seks yapmaktan kaçınmaya başlarsanız ve nedenini açıklamazsanız, partnerinizle ilişkiniz zarar görebilir. Bunun sadece onların sorunu değil, bir sorun olduğunu belirlemek… ve sonra birlikte bir çözüm bulmak daha iyidir.

Duygusal etki: Sırt ağrısı duygularınıza ne yapar? Partneriniz için daha az çekici hissediyor musunuz? Bunalımlı?

Fiziksel sınırlamalar: Sırt ağrısıyla yaşamak, günlük yaşamınızın birçok alanında fiziksel sınırlamalarla yaşamak anlamına gelir. Şimdi seks sırasında hangi fiziksel sınırlamaları aşmanız gerekiyor?

İlginizi Çekebilir:  7 Adımda Sağlıklı Bir Gün

Yakınlık: Hangi fiziksel ve fiziksel olmayan adımlar yakınlığı artırabilir? (Evet, samimiyet seksten daha fazlasını ifade eder.) Sırt ağrısının neden olduğu sınırlamalar dahilinde, kendinizi yakın ve bağlı hissetmek için başka ne yapabilirsiniz?
İpucu # 2: Pratik Değişiklikler
İşte başlıyoruz, ne yapacağınızın (ya da yapmayacağınız) temel ayrıntıları. (Bu bölüme atladıysanız sorun değil, ancak geri dönüp makalenin geri kalanını okuduğunuzdan emin olun.)

Pozisyon Önemlidir
Düşünülecek en seksi şey olmayabilir, ancak seks yaparken teşhisinizi hatırlamanız gerekir. Spinal stenozunuz var mı? Fıtıklaşmış bir disk mi? Omurganızdaki dejeneratif değişiklikler? Teşhisiniz seks sırasında hayati derecede önemlidir çünkü ağrınıza neden olan şey vücudunuzun farklı pozisyonlara nasıl tepki vereceğini etkiler. Örneğin:

Spinal stenozunuz varsa, seks sırasında sırtınızı bükerseniz sırt ağrınız muhtemelen daha da kötüleşecektir.

Dejeneratif disk hastalığınız veya disk herniasyonunuz varsa, seks sırasında öne doğru eğilirseniz ağrınız muhtemelen artacaktır.
Bu nedenle, hangi pozisyonların sırt ağrınızı doğal olarak azalttığını belirleyebilirseniz, özel durumunuza bağlı olarak deneyimi daha az acı verici hale getirmek için seks sırasında pozisyonunuzu uyarlayabilirsiniz. Örneğin:

Dejeneratif disk hastalığı olan erkekler, seks sırasında sırt ağrılarının, alt sırtlarının altına yerleştirilmiş bir yastıkla sırt üstü yatarak azaldığını görebilirler, daha sonra partnerleri onları üstüne oturtur.

İlginizi Çekebilir:  Vitamin Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?


Yeri Değiştir
Hollywood filmlerinden öğrendiğimiz gibi, seks sadece yatakta olmaz. Ve belki de yataktan çıkmak aslında sırt ağrınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin:

Seks sırasında sırt üstü yatmayı tercih ediyorsanız, yerdeki kilim gibi sert bir yüzey sizin için daha rahat olabilir.
Ancak unutmayın, sırt ağrısı bireyseldir ve belki de yumuşak bir yatak üzerindeyseniz seks sırasında ağrınız daha azdır. Kendiniz ve eşiniz için en iyisinin ne olduğunu bulmanız gerekiyor.

Sırtınızı Rahatlatın
Sırt ağrısı genellikle kaslarınızın gerginleşmesi ve hatta ağrılı bölgenin etrafında düğümlenmesi nedeniyle daha da kötüleşir. Seksten önce jakuziye girmek, rahatlatıcı bir masaj yaptırmak veya hatta etkilenen bölgeye sadece ısı veya buz paketleri uygulamak, seks öncesi kas ağrılarını hafifletebilir.

  1. İpucu: Bir Tıp Uzmanıyla Konuşun
    Doktorunuzla seks hakkında konuşmanın en çekici fikir olmadığını biliyoruz (doktorunuz Dr. Ruth değilse). Ama şunu bir düşünün: Viagra ilk piyasaya çıktığında, birçok erkek doktorlarıyla erektil disfonksiyon hakkında konuşmaktan çok utanıyordu. Sonra Bob Dole onların reklamlarından birinde göründü ve bu doktorunuzla seks hakkında konuşmanızı kolaylaştırdı. (Belki düşünce şuydu: ‘Bir politikacı olan Bob Dole bir sorunu olduğunu kabul edebiliyorsa, belki ben de yapabilirim!’)
İlginizi Çekebilir:  Aft Ateş Yapar mı?

Ayrıca doktorlar her şeyi duydular ve yardım etmeye hazırlar. Hekimleriniz, fiziksel ve duygusal sağlığınızın tüm yönleriyle ilgilenir; sizi yargılamazlar, acımazlar veya alay etmezler. Bu yüzden derin bir nefes alın, olası utancı aşın ve doktorunuzla sırt ağrısının cinsel yaşamınızı nasıl etkilediği hakkında konuşun. Çoğu zaman, doktorlar çok faydalı tavsiyeler verebilir. Örneğin, bir ilaçtaki küçük bir değişiklik bile ağrınız için dünyalar kadar fark yaratabilir.

Çünkü seks daha fazlasıdır…
Seks, fiziksel parçalarının toplamından daha fazlasıdır – “mükemmel” deneyime götüren fiziksel adımların bir formülünden daha fazlasıdır. Bugünlerde filmlerde ve televizyonda gördüğümüz pek çok şey, seksi bir ilişkinin zirvesi yapıyor, sizi bir çift olarak en açık şekilde tanımlayan tek şey (Grey’s Anatomy’yi düşünün).

Ancak insanların büyük çoğunluğu için cinsel tatmin, sadece fiziksel performansa değil, birçok faktöre bağlıdır. Duygusal bağlılık, sebepsiz yere gönderilen bir buket çiçek, dikkatli dinleme, küçük şeyler için teşekkür etme veya çocukları gönderme gibi faktörler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara