Bel Ağrısı Bacağa Vurur mu?

Alt omurganızdan gelen bir dizi omurilik siniri bacaklarınızdan aşağı iner ve ayaklarınızda sonlanır. Bu omurilik sinirlerinin sinir kökleri (sinirin omurgadan çıkarken bir kısmı) tahriş olduğunda veya sıkıştırıldığında, ayak ağrısı oluşabilir. Kalça, diziniz veya ayağınızın yakınında bir sinir sıkıştırıldığında da ayak ağrısı oluşabilir.

Bu blog, ayak ağrısının yaygın nedenlerinin bir listesini ve ayak ağrınızın kökenini anlamanıza yardımcı olacak yardımcı ipuçları sağlar.

Omurga probleminden kaynaklanan ayak ağrısı
Lomber veya sakral omurgada (bel) sinir kökü tahrişi veya sıkışması, siyatik ağrısının bacağınıza ve ayağa yayılmasına neden olabilir.

Spesifik olarak, klasik siyatik olarak da adlandırılan S1 sinir kökünün sıkışması, dış kısımda ağrıya neden olabilir. ayağının yanı.

Sinir kökleri bir dizi nedenden dolayı sıkıştırılabilir veya tahriş olabilir.

Yaygın örnekler şunları içerir;

Lomber fıtıklaşmış disk: Bir intervertebral diskin iç içeriğinin sızması
Lomber dejeneratif disk hastalığı: Diskin daralmasına ve küçülmesine neden olan yaşa bağlı değişiklikler
Spondilolistezis: Bir omurun altındakinin üzerinden kayması
Lomber spinal stenoz: Omurilik sinirleri ve/veya omurilik için kemik açıklıklarının daralması
Ayağınızın ön kısmını kaldıramama veya yürürken sık sık takılma, ayak düşmesi denilen bir durumdan kaynaklanabilir. Bu duruma tipik olarak L5 sinir kökünün sıkışması neden olur. Nadiren, L4 ve/veya S1 sinir köklerinin sıkışması da ayağın düşmesine neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Nescafe Çarpıntı Yapar Mı?

Ayak Düşmesi Belirtileri, Steppage Yürüyüşü ve Diğer Uyarı İşaretlerine Bakın

Kalça, diz veya bacaktaki sinirlerin sıkışmasından kaynaklanan ayak ağrısı
Ayak ağrısı, sinirler kalça, diz veya bacaktaki yolları boyunca sıkıştırıldığında veya hasar gördüğünde de ortaya çıkabilir. Örneğin:

  • Peroneal sinirin diz yakınında sıkıştırıldığı veya yaralandığı bir durum olan peroneal nöropati, ayağınızı hareket ettirmeye çalıştığınızda ayak ağrısına ve ayağın düşmesine neden olabilir.
  • Siyatik nöropati veya pelvik bölgedeki (kalça) siyatik sinire verilen hasar, bir dereceye kadar güçsüzlükle birlikte ayağınızın üst kısmında ayak ağrısına neden olabilir.
  • Tarsal tünel sendromu veya iç ayak bileğinin tarsal tünelindeki tibial sinirin işlev bozukluğu, ayak bileği bölgenizde ve ayağınızın tabanı boyunca keskin, keskin bir ağrıya neden olabilir.
  • Sural sinir sıkışması bacakta veya ayak bileği yakınında meydana gelebilir ve tipik olarak ayak bileğinizin ve/veya ayağınızın dış tarafında ateş eden ağrıya neden olur.
  • Ek olarak, ayak parmaklarınızın etrafındaki deride bir mısır gelişebilir. Nasırlar aşırı sürtünme sonucu zamanla büyür ve yakındaki sinirleri sıkıştırarak ağrıya ve diğer semptomlara neden olabilir. Ayağınızdaki sinir ağrısının bir başka olası nedeni, ayaktaki bir sinirin etrafındaki dokunun kalınlaşması olan Morton nöromasıdır.
İlginizi Çekebilir:  Ispanak Suyu Kilo Verdirir mi?

Bacak Ağrısı ve Ayak Ağrısının Nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Ayak ağrınızın kaynağı nasıl belirlenir
Ayaktaki sinir ağrısının tüm olası nedenleri ile, altta yatan nedeni tam olarak belirlemek zor olabilir. Ayak ağrınızın kaynağını belirlemenize yardımcı olacak birkaç yararlı işaret:

  • Alt sırt, kalça, diz veya ayak bileğinde yakın zamanda meydana gelen travmayı takip eden ayak ağrısı, sinir hasarının yerini belirlemeye yardımcı olabilir.
  • Sinir kökü basısı veya siyatik nedeniyle oluşan ayak ağrısı, ağrı, uyuşma ve/veya kalça, uyluk ve bacakta güçsüzlük gibi diğer semptomlarla da ilişkili olabilir; ve tipik olarak her seferinde bir bacağı etkiler
  • Dar bot veya ayakkabı giydikten sonra gelişen ayak ağrısı, diz veya ayak bileği yakınında peroneal veya sural sinir sıkışmasını gösterebilir.
  • Kalça enjeksiyonu veya kalça ameliyatı sonrası gelişen ayak ağrısı siyatik nöropatiyi gösterebilir.
  • Ayaktaki sinir ağrısı, diyabet veya multipl skleroz gibi sistemik durumlardan kaynaklanan sinir hasarı nedeniyle de ortaya çıkabilir.
İlginizi Çekebilir:  Uyumadan Önce Antibiyotik İçilir mi?

Bükme, bükme veya ayak bileğinize ve/veya ayağınıza doğrudan bir darbe ayak kemiklerine, ayak bileği eklemine, kan damarlarına, kaslara ve/veya tendonlara zarar vererek ayak ağrısına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara