İllaki Nasıl Nasıl Yazılır? Doğru Yazılışı Nedir?

İllaki nasıl yazılır, doğru yazılışı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelimelerin doğru yazılışından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ‘illaki’ kelimesinin doğru yazılışından söz edeceğiz.

İllaki Nasıl Yazılır?

İllaki kelimesi birleşik yazılır. Mademki, meğerki, sanki, oysaki, belki, halbuki gibi bağlaçlar gibi illaki kelimesi de bitişik yazılır. Ayrı yazılması her ne kadar anlam bakımından bir değişikliğe yol açmasa da Türk Dil Kurumu’na göre bitişik yazılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Zorsunmak Ne Demek?

İllaki ile İlgili Cümleler

İllaki bağlacının nasıl yazıldığının akılda kalıcı olması için bazı yazarlardan alıntılarla devam edelim. İlk alıntımız Didem Madak’tan:

>> Çiçekli şiirler yazacağım illaki birgün,
Biri kalbine, biri kalbime…

İllaki bağlacında yer alan -ki bağlacı normalde bağlaç olduğu her yerde ayrı yazılması gerekir ancak yukarıda saydığımız ve ilkokul ve lisede de öğretmenlerimizin ‘sombahar’ şeklinde bizlere öğrettikleri bazı istisnalar bulunmaktadır. İllaki bağlacı da bunlardan biridir. Şimdi bir diğer alıntı ile devam edelim. Bu seferki alıntımız Orhan Pamuk’un ‘Ben Bir Ağacın’ isimli kitabından:

>> Bir ağaç olarak illaki bir kitabın parçası olmam şart değil. Ama bir ağaç resmi olarak herhangi bir kitabın sayfası değilim diye huzurum kaçıyor.

İllaki bağlacının ayrı yazılması cümlede bir düşüklüğe ve anlam karmaşasına yol açmaz ancak TDK’ya göre bitişik yazılması gerekmektedir. Sıradaki alıntımız Elif Şafak’ın Aşk kitabından:

İlginizi Çekebilir:  Delişmen Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

>> Cenneti ve cehennemi illaki gelecekte arama. İkisi de şu an burada mevcut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara