Rehavete Kapılmak Ne Demek?

Rehavete kapılmak nedir ve ne anlama geliyor? Rehavete kapılmak deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”rehavete kapılmak” tabirinden söz edeceğiz.

Rehavete Kapılmak Nedir? Ne Demek?

Bir başarı ya da zaferden sonra iş disiplininden kopmak ve kontrolü kaybetmek anlamında kullanılır. Rehavet kelimesi; vücutta oluşan gevşeklik, tembellik ve uyku isteği anlamına gelir. Rehavete kapılmak deyimi ise bu kelimeden yola çıkılarak meydana gelmiştir.

Genelde kişilerin elde ettiği başarılardan sonra aynı iş üzerindeki ciddiyet ve hassasiyetlerini kaybetmeleri gibi durumlarda kullanılır. Rehavete kapılmak, genelde olumsuz sonların öncesindeki durumu niteler.

Rehavete Kapılmak Tabirinin Kökeni

Rehavet kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Kapılmak kelimesi ise Türkçedir. Dolayısıyla tabir, Türkçe/Arapça karışımı bir söz öbeğidir.

Rehavete Kapılmak Tabirinin Cümle İçi Kullanımı

“Güvenlik için harcanan enerjinin kaderi hep bu olmuştur; önce sanata ve erotizme yönelir, sonra da rehavete kapılıp dağılır.”

H. G. Wells

Zaman Makinesi, H. G. Wells

“Çünkü bedenimiz miskinliğe ve rehavete meyillidir. Hedefe giden yolda karşılaştığımız zorluklar onu korkutur. Bedenimizin basit tutkuları, irademizi ve yüce arzularımızı yerine getirmemize mani olur. İradeyi güçlendirmek ve onu nihai ve işe yarar bir hedefe yönlendirmek…Ancak o vakit kendi bedeninin zayıflıkları içine sıkışmış binlerce insandan ayrılıp kendi bedeni ve zayıflıkları konusunda ustalaşmış kişilere dönüşebiliriz.

Vladimir Bartol

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir BartolSayfa 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: