Biçilmiş Kaftan Nedir? Ne Demek?

Cümle içindeki kullanımıyla “benim için tam bir biçilmiş kaftandır” sözündeki “biçilmiş kaftan” nedir? Ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “biçilmiş kaftan” deyiminden söz edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Dizginlemek Nedir? Dizginleri Eline Almak Ne Demek?

Biçilmiş Kaftan Nedir?

Biçilmiş kaftan deyimi bir kişinin bir iş için uyumlu olması hatta tam o iş için olması anlamına gelir. Uygunluk ve uyumluluk ifade eder.

Biçilmiş kaftan deyimi, elbise üzerinden simgeleştirilmiş ve kişi ile söz konusu iş arasındaki uyumu ifade eden bir söz olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Haybeden Sallamak Nedir? Ne Anlama Gelir?

Kaftan, eski zamanlarda genelde zengin ve aristokrat bireyler tarafından giyilen ceketimsi ve aynı zamanda deri ve kürkten yapılmış, ortaçağa özgü bir kıyafettir.

Biçilmiş kelimesi ile kaftanın kişi için tam olduğu, bedeninin tam olarak oturduğu vurgulanmıştır. Biçilmiş kaftan deyimi ile de kişinin mevzubahis iş için uygunluğu konu edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Egosu Tavan Yapmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Biçilmiş Kaftan Deyiminin Cümle İçi Kullanımı

”…yıllardan beri benim deli olduğumu varsayıyorlar, bu rol, bütün bu öyle ya da böyle çekilmez tiyatroda benim için biçilmiş kaftan.”

Beton, Thomas Bernhard

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara