Teknoloji

Bilgisayar Oyunu Turnuvaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joker, en popüler bilgisayar oyunları arasında ya ilk sıradadır ya da birinciliği blackjack’e bırakıp ikinci sırayı alır: Bu durum ülkeden ülkeye değişir. Ancak her halükârda, dünyanın hemen her yerinde bilinen bir oyundur ve 7Slots gibi çevrimiçi bodilo siteleri onun pek çok varyantını deneme şansı tanır. Sadece şans değil, yetenek ve tecrübe de gerektiren tüm bodilo oyunlarında olduğu gibi, joker için de turnuvalar düzenlenir. Bu makalede, hem bu turnuvaların işleyişi hakkında bilgi verecek hem de en büyük joker turnuvalarına kısaca değineceğiz.

Kısa Tarihi

Kimse kesin tarihini ve yerini bilmiyor, ancak tarihçiler jokerin Amerika Birleşik Devletleri’nde 19. yüzyılın başlarında icat edildiği hususunda birleşiyor. İlk olarak, o dönemin “mobil” bodiloları olan Mississippi Nehri üzerinde dolaşan buharlı gemilerde oynandı. O günlerde, ABD’deki en popüler oyundu. Fransızlar ruleti, İspanyollar blackjack’i icat etmişti, ancak joker ABD’ye aitti ve ülkenin hemen her yerinde oynanıyordu. Hatta üretilen ilk slot makinesi bile aslında semboller yerine joker kartları kullanıyordu. O dönemde oynanan joker, “orijinal versiyon” olarak adlandırılabilecek beş kartlı düz jokerdi. 1970’li yıllara kadar, joker için düzenlenen gerçek bir turnuva yoktu. Ancak World Series of joker’in başlamasıyla bu durum değişti. 

WSOP Hakkında

World Series of joker 1970 yılında başladığında, tüm Las Vegas şehrinde 50’den az joker masası vardı. Hatta WSOP’un ilk kez düzenlendiği yer olan Binion’s Horseshoe bodilonun ayrı bir joker odası bile yoktu. jokerin dünya şampiyonunu belirleyecek olan etkinlik, sıradan bir otel odasında düzenleniyordu. Otuz kadar kumarbazın başlattığı bu etkinlik, sadece birkaç yıl içerisinde Amerika Birleşik Devletlerindeki en popüler turnuvalardan biri haline geldi ve hatta televizyonlarda canlı yayınlanmaya başlandı.

World Series of joker, günümüzde 45 turnuvadan oluşuyor ve 100 milyon doların üzerinde para ödülü kazandırabiliyor. Bu, WSOP’u tüm spor dalları arasında en büyük ödülü veren etkinlik haline getiriyor. Örneğin, profesyonel kumarbaz Jamie Gold, 8.772 kişiyi yenerek 12 milyon dolar kazandı ve bu Wimbledon, The Masters, Kentucky Derby etkinliklerinin ödüllerinin toplamından daha büyük bir miktardı. Elde ettiği popülerlik, aşağıdaki gibi farklı joker turnuvalarının ortaya çıkmasına neden oldu:

• Triton Super High Roller Series;

• Monte-Carlo One Drop Extravaganza;

• jokerStars Hold’em Players Championship;

• Macau High Stakes Challenge Super High Roller;

• WPT Championship;

• Super High Roller Bowl.

Peki, tüm bu turnuvalar hangi kurallara göre düzenleniyor, katılım şartları neler ve ödüllerini neye göre dağıtıyorlar? Aşağıda, bu soruları yanıtlayacağız.

Turnuva Türleri

Bir joker turnuvasına katılmak için bir ödeme yapmanız gerekebilir veya gerekmeyebilir. Eğer önceden para yatırmanıza gerek olmadan bir turnuvaya katılabiliyorsanız, bu “freeroll” denen bir etkinliktir. Bu etkinliklerin özelliği, tek bir hakkınız olmasıdır: Kaybettiğiniz anda diskalifiye olursunuz. Günümüzde, freeroll turnuvalar çok küçük ölçekli etkinlikler dışında tercih edilmez. Onları halen yöresel etkinlikler ve bağış toplama etkinliklerinde görebilirsiniz, ancak profesyonel kumarbazların katıldıkları joker turnuvaları daima “buy-in” kuralını kullanır. Bu, turnuvaya girmek için sabit bir katılım ücreti ödenmesi gerektiği anlamına gelir. Buna ek olarak, turnuvanın düzenlendiği mekanlar da ayrı bir ücret talep edebilir.

Buy-in turnuvalarda, herkese başlangıçta belirli miktarda joker çipi verilir. Bu çipler sadece o turnuvaya özeldir ve maddi değerleri yoktur. Turnuvada gerçek para veya normal bodilo çipleri kullanmak yasaktır, sadece turnuva çipleri kullanılabilir. 

Çoğu durumda, katılım anında aldığınız çipler turnuva boyunca kullanabileceğiniz yegâne çipler olacaktır. Diğer bir deyişle, onların hepsini kaybederseniz, diskalifiye olursunuz. Bir ya da birden çok kez kaybetmeniz önemli değildir, önemli olan elinizde çip kalıp kalmadığıdır. Bazı turnuvalarda kurallar bu kadar katı değildir ve yeniden çip satın alma seçeneği sunulur. Ancak bu belirli şartlara tabidir, örneğin sadece çipleri çok azalmış oyuncular yararlanabilir. Bununla birlikte, profesyonel turnuvaların hemen hepsinde kural aynıdır: Fişi kalmayan oyuncu turnuvadan elenir.

Oynanış Şekli

joker turnuvalarında çoğunlukla “freezeout” denen oynanış şekli kullanılır. Freezeout, turnuvadaki tüm oyuncuların oluşturduğu dinamik bir havuz gibidir. Bir oyuncu turnuvadan elendiğinde oturduğu masadaki yeri boş kalır. Masaların farklı sayıda oyuncuyla oynamasını önlemek için, geriye kalan oyuncular masalar arasında hareket ettirilir. Turnuva sonuna kalan oyuncular, “son masa” olarak bilinen masaya oturur ve büyük ödül için mücadele etmeye başlar. Bununla birlikle, WSOP dahil büyük turnuvalarda şu oynanış şekillerini görmek de mümkündür: 

• Shootout: her masaya 2-10 oyuncu oturur ve geriye tek bir oyuncu (kazanan) kalana dek masa listeleri değişmez, yani oyuncular ilk oturdukları masadan ayrılmaz.

• Mixed Max: Masalarda turnuvanın ilk günü dokuz, ikinci günü ise altı oyuncu oturur. Üçüncü günden itibaren her masada sadece iki oyuncu olur ve birbirlerine karşı oynarlar. 

Hangi oynanış şeklinin kullanılacağı turnuva başlamadan önce ilan edilir. Freezeout en çok tercih edilen seçenek olsa da “zorunlu” değildir, son kararı turnuvayı düzenleyen organizasyon verir.

Ödül Dağıtımı

Bir turnuvada ödül dağıtımının nasıl olacağı da önceden kararlaştırılır ve ilan edilir. Bu bağlamda, şu iki seçenekten biri tercih edilir: 

Sabit: Büyük ödülden herkesin alacağı pay sabittir ve turnuva sıralamasına göre belirlenir. Örneğin 10 kişinin katıldığı ve büyük ödülün 10.000 TL olduğu bir turnuvada, birinci olan oyuncuya 5.000 TL, ikinci olana 3.500 TL, üçüncü olana ise 1.500 TL verilir. Daha alt sıradakiler ödülden pay alamaz.

Orantılı: Büyük ödülün dağıtımı yüzde bazlı bir ölçeğe göre yapılır. Yüzdelerin ne olacağı katılımcı sayısına göre belirlenir ve turnuvaya katılım arttıkça pay alacak kişi sayısı da artar. İlk üç sıradaki oyuncu halen diğerlerinden daha fazla pay alır, ancak diğer katılımcılar da (daha düşük yüzdelerle olsa bile) halen bir şey kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds