Bir Tehdit de Mısır’dan: Gerekirse Askeri Güç Kullanırız

Kıbrıs Rum Kesimi’nde düzenlenen bir konferansta Türkiye’ye yönelik alçak tehditlere yer verildi. Mai Taha Muhammet (Mısır Büyükelçisi) ise Türkiye’ye askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceklerini dile getirdi. 

NTV’den Selim Sayarı’nın haberine göre Lefkoşa’da düzenlenen “Dış Rumlar Konferansı”na İsrail, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Rum Kesimine bağlı olan büyükelçileri katıldı. 

Konferansta söz alan İsrail Büyükelçisi Aammy Ravel, Rumların tek taraflı doğalgaz arama kararına tepki gösteren Türkiye’nin davranışlarını tahrik olarak değerlendirdi. Ravel konuşmasına söyle devam etti:

İlginizi Çekebilir:  Kendisini Yakalayan Polislere '5-6 Ay Yatar Çıkarsın Diyordunuz 35 Yıl Cezam Var' Diye Mektup Yazan Otobüsçü Yunus

“Türk tehditleri nedeniyle İsrail’in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim”

Mısır Büyükelçisi: Gerekirse Askeri Güç Kullanırız

Konferansta en dikkat çekici konuşma Mısır Büyükelçisinden geldi. Mısır Büyükelçisi Mai Taha Muhammed, gerektiği takdirde Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyecekleri tehdidinde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Cathleen Doherty ise Türkiye’nin Rumlara gösterdiği tavrın kabul edilemez olduğunu ifade etti. 

Bu tehditlerin ardından Türkiye’den henüz bir açıklama gelmedi. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulmasının ardından Kıbrıs sorunu da yine taraflar arasında gündem maddesi haline geldi. Konferansta Mısır’ın tehditkâr açıklamaları ise en çok dikkat çeken ayrıntı oldu. 

Mısır’da Muhammed Mursi iktidarının devrilmesinin ardından yönetime Sisi el koymuş ve Mısır-İsrail ilişkileri normalleştirmeye başlamıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce