Ekonomi

Kredi Musluklarını Açmak Ne Demek?

Merkez bankaları politikaları gereği parasal genişlemeler, daralmalar ve politika faiz oranlarında baz puan üzerinden düşüş ve yükselişler görülebilmektedir. Haberlerde; ‘Bankalar kredi musluklarını açtı, kredi musluklarını kapattı‘ şeklinde ifade edilen şeyin tam olarak ne anlama geldiğinden hızlıca bahsedelim.

Kredi musluklarını açmak demek, diğer dönemlere göre nispeten daha kolay kredi verildiğini ve kredi hacminin artırıldığını ifade etmektedir. Bu dönemsel olarak bankaların iç politikaları sebebiyle olabileceği gibi genellikle merkez bankalarının oluşturduğu faiz ve politikalar sonucunda oluşan teşvikle tetiklenmektedir. Kredi musluklarının kapanması ise durumun tam tersini ifade etmektedir. Kredi hacminin düşürülmesi bankanın faiz oranlarının düşüklüğü ya da likidite sıkıntısı yaşaması dolayısıyla olabilmektedir. Muslukların kapatıldığı dönemlerde kredi alma konusunda daha seçici davranan bankalar, kredi notu daha yüksek müşterileri tercih etmektedirler. Böylelikle kontrollü ve ellerinde daha az bulunan likiditeyi batığa verme ihtimalleri de düşmektedir. Bu politikalar zamana göre dönemsel değişebileceği gibi belirli limitler eritilene kadar da uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds