Ekonomi

Bitcoin’de RSI Ne Demektir?

Bitcoin piyasası içerisinde her gün farklı bir kavram karşımıza çıkarak bizi şaşırtabiliyor. Piyasada olan yatırımcılar, kısa, orta ve uzun vadeli noktalarda bazı teknik analizlerden faydalanarak kendi kazançlarını katlamak isteyebiliyorlar. Özellikle bu noktada en çok karşımıza çıkan “Bitcoin RSI” ifadesi, oldukça önemli bir kavramdır. Bugünkü yazımızda bu kavramı açıklayarak detaylı açıklamalarda bulunacak ve sizlere yardımcı olacağız.

Bitcoin RSI terimi, tam açılımıyla Relative Strength Index anlamına gelerek Bitcoin uygulamasına bir atıfta bulunmaktadır. RSI, bir varlığın beklenmedik şekilde aşırı alım veya aşırı satım yapılarak koşullarını belirlemeye yardımcı olan bir momentumdur. Bu gösterge, özellikle Bitcoin’de yaşanacak fiyatın hızını ölçerek aşırı alım veya satım konularında ne olacağını rahatlıkla gösterebilmektedir.

RSI içerisinde karşımıza farklı matematik terimleri çıkarak belirli değerler konulmaktadır. 0 ila 100 arasında yaşanabilen değer, eğer ki 70’in üzerindeyse varlığın aşırı alımda olduğunu, 30’un altında ise aşırı satım koşullarında olduğunu aktarır. Özellikle RSI ifadesini bilerek alım satımlarda bulunmanız gelecek hamlelerinizi koşullandırarak büyük kazançlar elde edebilmenizi de sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.