Ekonomi

Bitcoin’de Yarılanma Ne Demektir?

Dijital ortamda kripto paralar her geçen gün büyüyerek gelişmeye devam ediyor. Farklı terimler ve ifadeler bulunduran bu sektör, bazı noktalarda bizi şaşırtarak değişik kelimeler sunabilmektedir. Bu kavramlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan Bitcoin Yarılanması kavramı, sektörde yeni kullanıcılar tarafından bilinmeyerek merak edilmektedir. O yüzden bugünkü yazımızda konu hakkında detaylı açıklamalar yaparak yardımcı olmaya çalışacağız.

Bitcoin Yarılanma veya bir diğer söylenmesiyle Bitcoin Halving, piyasa içerisinde belirli aralıklarla gerçekleşerek karşımıza çıkar. Her şey belirli bir kurala göre oynandığı sektörde yarılanma büyük önem taşımaktadır. Özellikle burada teknik detayları olan Bitcoin madencileri, yeni bir blok oluşturma fırsatı yakaladıklarında belli miktarda Bitcoin kazanırlar. Fakat burada her 210.000 blok içerisinde bir ödül yarı miktara düşer. İlk olarak 2012 senesinde gerçekleşen bu durum, 50’den 25’e düşerek büyük kritikler yaşatmıştır. İkinci olarak yaşanan yarılanma ise 2016 senesinde gerçekleşerek 12,5 noktasına, son olan 2020 yarılanması ise 6,25’e kadar düşmüştür. Önümüzdeki gelecek sene gerçekleşecek yarılanmada ise ödül oranı 3,125’e gerileyecektir.

Yarılanmanın olması özellikle Bitcoin arzının kısıtlanmasına ve sınırlı olmasına yardımcı olur. Buraya kadar anlattıklarımız olumsuz olarak gelse bile yarılanmanın büyük bir öneminin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yarılanmaların gerçekleşmesiyle birlikte olan Bitcoin yayınlanması, değeri artırarak fiyatını yükseltmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds