BMW Akü Lambası Neden Yanar?

BMW aracınızda akü arızası verdiğinde yapmanız gerekenleri detaylı bir rehber halinde bu makalemizde sizlere sunmaya çalıştık. Eğer konu ile alakalı başka sorularınız olur ise sayfanın altındaki yorum kısmında belirtiniz, size elimizden geldiğince kısa sürede detaylı bir cevap vereceğiz.

BMW Akü Lambası Kırmızı Yanıyor

Akü lambasının sürekli bir şekilde kırmızı yanması akü sisteminde bir arıza meydana geldiğini size anlatmaya çalışmaktadır. Bunlar aşağıdaki hususlardan biri olabilir,

1. Alternatör arızası
2. Alternatör üzerinde voltaj regülatöründe bulunan bir hata
3. Alternatörün yanlış topraklaması
4. alternatör bağlantı kablolarındaki bir temassızlık ya da hata (araç hiç çalışmaz)

Eğer aracınızın garantisi var ise aracınızın aküsü de garanti kapsamındadır, yetkili servise ücretsiz işlem için başvurmayı unutmayınız.

Öncelikle araştırılması ve akla gelmesi gereken ilk konu, ömrü bitmiş akü ya da araç içinde açık unutulmuş bir elektronik donanım sebebiyle akünün bitmesi olacaktır. Fakat bu durumunda aracın hiçbir şekilde marş basmayacağını unutmayın. Yani aracınız çalışıyor ve bu arızayı görüyorsanız yukarıdaki maddelerden birinde hatayı arayarak devre takibi yapınız. BMW akü ışığı sadece kırmızı değil aşağıda belirteceğimiz gibi sarı yanabilir ya da yanıp sönüyor olabilir.

BMW Akü Lambası Sarı Yanıyor

İşte burada sadece akü sağlığını düşünebiliriz. Bunun sebebi akünüzün voltajının gereğinden düşük olduğunu sağlıklı bir şekilde şarj almadığını gösterir. Tek yapmanız gereken aracınızın kılavuzunda bulunan amperaj değerlerine uygun yeni bir akü almak olacaktır. Eğer aracınızda start/stop özelliği bulunuyor ise bunun akülerinin daha özel ve fiyatı yüksek olduğunu unutmayınız.

BMW Akü Lambası Yanıp Sönüyor

Son olarak bahsettiğimiz aslında sık bir şekilde karşılaşabileceğiniz problem budur. Işık yanıp sönüyor ise büyük ihtimalle kontağa basıp marş vermeye çalışırken başınıza geldi ve araç çalışmıyor. Aynı şekilde düğme ile çalışan teknolojilerde start butonuna basınca tık tık edip çalışmayacaktır. Akü lambasının yanıp sönmesi işte tam da bu manaya gelmektedir. Akünüz deşarj olmuştur. Akü sağlığınız yerinizde ve sadece akü bitmiş olabilir bunu oto elektrikçide ölçtürünüz ve akünüzü birkaç saat şarja bırakınız ya da aracınıza anlık olarak takviye yaptırınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.