BMW Araçlarda SOS Tuşu Nasıl Kullanılır?

Aracınızla yolda giderken acil yardıma ihtiyaç duyduğunuzda, kaza yapmış veya telefonunuza erişemeyecek durumda olabilirsiniz. Bunun için BMW araçlarda bulunan S.O.S özelliği tam olarak imdadınıza yetişecektir. Eğer bulunan tuş ülkenizde destekleniyor ise, sos tuşuna basarak BMW acil çağrı merkezine direkt olarak bağlanabilir, uzmanlar tarafından ihtiyacınıza göre çabuk ve etkili bir şekilde yardım alabilirsiniz. Çoğu insan araçtaki bu tuşun ne işe yaradığını merak ediyor. Gelin BMW araçlarda sos tuşunun kullanımına yakından bakalım.

İlginizi Çekebilir:  Mercedes Lastik Uyarısı Nasıl Silinir?

Acil çağrı yapılabilmesi için ön koşullar:

  • Business cep telefonu hazırlığı olan donanım. Bu donanım ile, aracınıza bir cep telefonu kaydedilmemiş olsa dahi hızlı bir şekilde acil çağrı verebilirsiniz.
  • Radyonun hazır olma durumu devrededir.
  • Hücresel telefon ağı sinyalleri alınır.
  • Acil çağrı sistemi çalışır durumdadır.

Acil çağrı numarası ülkelere özgü farklı olabilir, buna rağmen birçok GSM şebekesinde tuş ile acil çağrı vermek mümkündür.

Acil çağrı sisteminin gereksiz yere kullanılması cezalandırılır.

Acil Çağrı Gönderimi

Açmak için kapağa basınız. Donanıma göre şalterlerin ve kontrol lambalarının düzeni farklı olabilir. Ardından BMW aracınızdaki SOS tuşuna 2 saniye boyunca basınız. Tuştaki LED yanar. Acil çağrı ile telefon bağlantısı kurulduğu an, LED yanıp söner. Kontrol ekranında iptal sorgusu belirdiğinde, acil çağrıyı 5 saniye içerisinde iptal edebilirsiniz. Mevcut şartlar elverdiği sürece, konuşma bağlantısı kurulana kadar araç içinde bekleyiniz. Ondan sonra durum ile ilgili detaylı bilgileri veriniz. BMW Assist özelliği açık otomobillerde, BMW Assist acil çağrı merkezine telefon bağlantısı kurulur. Aracın güncel konumu belirlenebilirse, acil çağrı merkezine derhal iletilir.

İlginizi Çekebilir:  BMW E90 Lastik Basınç Sensörü Nerede?

LED yanıp sönüyor, fakat acil çağrı merkezinden herhangi bir ses duyulmuyorsa, örn. Ahizesiz serbest konuşma özelliği aktif olmayabilir. Siz acil çağrı merkezi tarafından duyuluyor olabilirsiniz.

Bazı ön koşullar altında ağır bir trafik kazasından hemen sonra bir acil çağrı otomatik olarak başlatılır. Bu çağrı, tuşun basılmasıyla engellenemez.

İlginizi Çekebilir:  Ford Immobilizer Aktif El Kitabına Bakın Ne Demek?

Acil çağrı teknik nedenlerden dolayı olumsuz koşullar altında kurulamaz.

BMW aracınızdaki acil sos çağrısını sonlandırmak için direksiyondaki telefon simgesi bulunan tuşa basınız.

Yazı hazırlanırken BMW kullanım kılavuzundan faydalanılmıştır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara