BMW Connected Drive Hangi Modellerde Var?

BMW Connected Drive, konfor ve güvenlik sağlaması amacıyla kullanıcıların hizmetine sunulmuş olan bir takım sürücü destek sistemidir. Bu sistem, yakın zamana kadar BMW marka bazı araçlarda bulunmaktaydı fakat ülkemiz Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 2018 yılında aldığı karar ile sınırlandırılmıştır.

Sınırlandırılan ve büyük bir ölçüde işlevini kaybeden BMW Connected Drive özelliğinin tekrardan kullanıma açılıp açılmayacağı belli değildir. Şu an için alınan karar doğrultusunda; yürürlükteki mevzuat gereği kullanım sağlanamamaktadır ve bu konu ile ilgili herhangi bir öngörüde bulunmak mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir:  Toyota Otomatik Vites E Ne Demek?

BMW Connected Drive Nedir?

Bu sistemde pek çok işlev bulunmaktadır ve bunların bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Gerçek zamanlı olan trafik bilgisi
  • Uzaktan erişim imkânı
  • Yol yardım
  • Tele servis
  • Yetkili servis
  • Acil durum çağrısı
  • Müşteri hizmetleri
  • Navigasyon hizmeti ve güncelleme
  • Connected Drive uygulaması

BMW marka araçlar, bu özellikler ve daha fazlası sayesinde oldukça kaliteli deneyimler yaşamaktaydı fakat ülkemizde mevzuat gereği artık bu hizmetlerden bazıları verilememektedir. BMW Connected Drive kapsamında hizmet vermeye devam edecek olan özellikler şunlardır; yetkili servis, acil durum araması, müşteri hizmetleri ve yol yardım. Bi kapsamda, mobil cihazlara indirilen mobil uygulamalar da kullanım dışı kalacaktır.

İlginizi Çekebilir:  HGS Kara Liste Nedir?

BMW Connected Drive Neden Sınırlandırıldı?

Bmw Connected Drive özelliği ve bu özelliğin uygulaması, ülkemizdeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun kararı ile kaldırılmıştır. Bu sistemin kaldırılması; sistemi sınırlandırma şeklindedidir çünkü; kimi özellikler işlevini yerine getirmeye devam edecektir.

BMW Connected Drive’ın sınırlandırılması, ülkemizde katma değerli olarak sunulan ve çeşitli sağlayıcılar tarafından verilen bir hizmetin, araç içerisinde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde sağlayıcılar tarafından verilen bu SİM kart hizmeti, araç içindeki hali ile kontrol ve denetim dışıdır. Bu nedenler de bu donanımsal hizmetlerin sınırlandırılmasına neden olmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Toyota P/S Arıza Lambası Neden Yanar?

BMW Connected Drive özellikli araçları olanlar, bu mevzuatın çıkması ile araçlarında bir işlem yaptırıp yaptırmayacağını merak etmektedir. BMW yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; araç sahiplerinin herhangi bir işlem yaptırmasına gerek yoktur. Gerekli durumlarda, BMW yetkilileri araç sahipleri ile irtibata geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara