BMW Sürüş Stabilizasyonu Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

BMW’nin Z4 modeli hariç yeni nesil otomobillerinin tamamında ortada bulunan dijital panel sayesinde otomobildeki herhangi bir sorun hakkında anında haberdar olabiliyoruz. En çok merak edilenlerden bir tanesi de BMW sürüş stabilizasyonu arızası ve bu sorunun nasıl çözüldüğü. Öncelikle sürüş stabilizasyonu nedir bunu öğrenerek işe başlayabiliriz.

Sürüş Stabilizasyonu Nedir?

Sürüş stabilizasyonu, BMW otomobilinizin ani hareketlerde ya da virajlarda savrulmasını önleyici, otomobili dengede tutmaya yarayan elektronik bir sistemdir. Direksiyon açısını, otomobilin hızını ve sürücüyü sürekli olarak izler ve otomobilin savrulacağını düşündüğü durumlarda gerekirse hızı azaltarak otomobilin dengede kalmasını sağlar. Ayrıca hangi hızda olursanız olun optimum direksiyon kontrolü sağlar. Oldukça hayati bir sistemdir ve buna bağlı olarak oldukça da maliyetlidir. Bundan dolayı sorunsuz çalışması önemlidir. Bir sorun durumunda BMW araçların gösterge panelinden sorun anlaşılıp yetkili servisler eliyle çözülmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Clio, Symbol, Megane Korna Nerede? Stepne Nasıl Sökülür?

Sürüş stabilizasyonunu sağlayan sistem görevini otomobilin çeşitli bölgelerinde bulunan sensörler ve stabilizatörler vasıtasıyla yerine getirir. Zaman içinde, aracın yıpranması ve hor kullanılmasından dolayı BMW sürücüleri bu tip bir arıza ile karşılaşabilir. Bu ve benzer sorunların yaşanmaması ya da yaşanma sıklıklarının azaltılması için araca iyi bakılmalı, dikkatli ve güvenli sürüş yapılmalıdır.

Sürüş Stabilizasyonu Arızası Durumunda Ne Yapılmalı?

BMW aracınızın gösterge panelinde ‘Sürüş Stabilizasyonu Arızası’ alıyorsanız yapmanız gereken tabii ki en kısa sürede bu sorunu çözmek olmalı. Ancak sorun çözülene kadar da aracınızı kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Bu arıza, araç kullanmanızı engellemez. Sürüş Stabilizasyonu Arızası giderilene kadar yapmanız gereken aracınızı çok daha dikkatli kullanmak ve direksiyon hâkimiyetinizi kaybedebileceğiniz bir hızla BMW’nizi kullanmamak olmalıdır. Yani önce can güvenliğinizden emin olmalısınız. Son teknoloji BMW araçlar günümüzün tüm olanaklarıyla sürücülerin can güvenliğini sağlamak üzerine bir takım özellikler sunuyor. Ancak yine de sürücü hataları hem sürücünün hem de trafikteki diğer sürücülerin ve yayaların can ve mal güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı 2019 Yılı İlk Dört Ayında %48 Azaldı.

Sürüş Stabilizasyonu Arızası Nasıl Çözülür?

Bu arıza genellikle sistemin çalışmasını sağlayan stabilizatörler ve sensörlerin iş göremez hale gelmesi nedeni ile meydana çıkar. Bundan dolayı arızanın nedeni tam olarak tespit edildikten sonra işlem yapılabilmektedir. Tamirin başarıyla gerçekleşebilmesi aracın bakımını kesinlikle BMW yetkili servisleri gerçekleştirmelidir. Herhangi bir otomobil tamircisinin yapabileceği küçük bir hata dahi onarılamaz sorunlara yol açabilir ve tamir maliyetini yukarılara çekebilir. Bundan dolayı aracınızı yetkin ellere emanet etmelisiniz. Bu sayede hem maliyetiniz optimum düzeyde kalacak hem de aracınızın bakımının tam olarak yapıldığından emin olacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Golf 7 Devirdaim Pompası Arızası Çözümü

Sürüş Stabilizasyonu Arızası Çözülmezse Ne Olur?

Sürüş stabilizasyonu aslında diğer tüm arıza tiplerinde olduğu gibi oldukça önemli bir arızadır. Kısa vadede dikkatli ve yavaş kullanım sayesinde bu arıza ile sürüş devam edebilir. Ama sürücü ne kadar dikkatli olursa olsun dış etkenler de hesaba katıldığında can ve mal güvenliğini maksimum düzeyde koruyabilmek için en kısa sürede sürüş stabilizasyonu arızası ve benzer sorunlar giderilmeli, tam ve sağlam bir araçla yola devam edilmelidir. Aksi halde sonrasında ödenecek bedeller çok daha maliyetli olabilmektedir. Bu maliyet parasal olabileceği gibi ne yazık ki can güvenliğinin sağlanması noktasında da sorunlar çıkarabilmektedir.

Unutmayın, bir yere gitmek için acele etmek hiç gidememe ihtimalini göze almaktır. Bundan dolayı aracınızın bakımlarını atlamayın, sorunların çözümünü ertelemeyin. Trafik kurallarına ve hız limitlerine uyun, trafikte kendinizin ve başkalarının mal ve can güvenliğini tehlikeye atabilecek tehlikeli hareketlerden kaçının. Herkese mutlu, huzurlu ve güvenli sürüşler!

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir