BMW Motor Arıza Lambası

BMW’nin aracınızdaki sorunlardan haberdar olmanızı sağlayan gelişmiş dijital gösterge paneli sayesinde herhangi bir sorundan kolaylıkla ve çok kısa sürede haberdar olabiliyorsunuz. Bunlardan biri ve hatta belki de en önemlisi BMW motor arıza lambasının yanıyor olmasıdır. Birçok BMW marka araç kullanıcısı ‘BMW Motor Arıza Lambası Sürekli Yanıyor’ derdinden muzdariptir ve bu sorunun çözümünü merak etmektedir.Sorun çeşitlilik gösterebildiği için çözümü de çok çeşitli şekillerde olabilmektedir. Bundan dolayı işinin ehli BMW yetkili servisleri gerekli çözümün bulunması konusunda yol gösterici olabilir.

BMW Motor Arıza Lambası Nedir?

Aracınızın motor arıza lambasının yanıyor konumda bulunması, aracın motorunda ya da motora bağlı sistemlerin bir yerinde bir sorun olduğunu gösterir. Aracın motoru ve diğer tüm sistemleri bir takım sensörler tarafından sürekli kontrol edildiği için olası bir sorunda motor arıza lambası yanmakta ve sürücüyü mevcut durumdan haberdar etmektedir. Bu durum bazen çok ciddi bir arızaya işaret edebileceği gibi kimi zaman da önemsiz nedenlerle sensörlerin algılarından kaynaklı olarak sürücüleri telaşlandırabilmektedir.

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

BMW motor arıza lambası aracın beyni sayılabilecek sistemlerindeki bir arızadan sürücüyü haberdar etmek üzere yanar. Genellikle motor dışında yakıt sistemi, hava emiş sistemi, egzoz sistemi ve ateşleme sistemlerinde bir arıza meydana geldiğinde lamba alarm vermeye başlar ve ışık yakarak bir sorun olduğundan bahseder. Anılan sistemler araç motoru ile doğrudan koordinasyon halinde çalışmaktadır. Araç yapısına uygun olmayan yakıt kullanılması durumunda, aracın ilerlemesini sağlamak üzere yanmayı sağlayacak oksijenin yeterli olmadığı durumlarda, egzozda meydana gelen bir sorun sebebiyle dışarı atılması gereken kirli hava atılamadığında, vb. sorunlarda motor arıza lambası yanabilir.

    Bunların olmasını sağlayan nedenler çeşitlidir. Bazen önemsiz dahi olabilir. Örneğin LPG’li araç kullanıcıları genellikle bu ışık yanar vaziyette araçlarını kullanabilmektedir. Ancak yine de sorundan tam olarak emin olunması açısından ciddi bir kontrol yaptırılmalı, bunun sonucunda da gerekli çözümün uygulanması ve sorunun ortadan kalkması sağlanmalıdır.

Motor Arıza Lambası Sürekli Yanıyor

BMW motor arıza lambası eğer sürekli yanıyorsa aracınızda ciddi bir sorun olabilir. Bu yüzden bir BMW yetkili servisi ile irtibata geçmeli ve aracınızın detaylı bakımını yaptırmalısınız. Eğer ortada ciddi bir sorun varsa servis derhal müdahale edecek ve sıkıntı daha da büyümeden bu olumsuz durumu tersine çevirecektir. Eğer çeşitli sebeplerle motor arıza lambası ikaz veriyorsa bir takım teknikler kullanarak lambayı söndürecektir.

Motor Arıza Lambası Nasıl Söndürülür?

Bu işlem yazılımsal süreçler ile kolaylıkla halledilebilir. Ancak yine de yetkin kişiler tarafından uygulanması önemlidir. Aksi halde çok daha maliyetli ve uğraştırıcı sorunlara neden olabilir.

BMW motor arıza lambasını söndürmek için araç, bilgisayarlı arıza tespit cihazına bağlanmalıdır. Güvenli bir şekilde bağlantı kurulduktan sonra resetleme olarak da bilinen ‘arıza hafızasını silme’ işlemi yapılarak motor arıza lambasının sönmesi sağlanabilir. Sürekli yanan bir ‘motor arıza lambası’ genellikle kalıcı bir arızaya işaret eder. Bundan dolayı resetleme işlemi reddedilebilir. Ya da silindikten sonra mevcut arıza devam ettiği için motor arıza lambası yeniden ikaz vermeye başlar. Bu durumda sorun aracın neresindeyse ilgili bölümde tamir ya da değişim işlemi yapılır. Sonrasında resetleme işlemi tekrarlanır ve böylece motor arıza lambasının sönmesi sağlar. Bu durumda araç bir süre izlenmeli ve mümkünse test sürüşlerine çıkılmalıdır. Lambanın tekrar yanmadığından, dolayısıyla da sorununun yeniden nüksetmediğinden emin olduktan sonra güvenli bir şekilde sürüşe devam edilebilir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

One thought on “BMW Motor Arıza Lambası

  • Eylül 3, 2022 tarihinde, saat 19:37
    Permalink

    Merhabalar. Yukardaki arıza işareti( yarım motor) nin anlamı nedir acaba? Ben yeni motor yaptırdım. Şuan bu gösterge çıkıyor. Bilenler yazarsa sevinirim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.