Borçlu İnsan Ne Yapmalı?

Borç Nedir?: Geri verilmek üzere alınan, genellikle akla borç denince para gelen, ingilizcesi ‘debt’ olup tüm insanlarda yarattığı hissin farketmediği kavram.

Sistemin bir parçası, paranın yaratılma sebebidir. Öyle söylenir ki paranın olmasının sebebi borçları ödemek olduğuna göre, dünyada hiçkimsenin birbirine 1 TL dahi borcu kalmazsa dolaşımda herhangi bir para da kalmamış olur.

İster birkaç lira olsun isterse milyonlarca olsun borcun insanı ne kadar kötü durumlara sokacağından bahsetmek istiyorum. Bu yazıyı okuyan herkesin az veya çok birilerine borcu vardır. Maalesef ki borçları kapatabilmek için yapabileceğiniz sihirli formüllerden bahsedemeyeceğim.

Paraya değer veren insanların çoğu çevreleri tarafından ‘paradan başka bir şey konuşmuyor, paraya tapıyor’ olarak görülse de onun borç problemlerini yaşarken paranın ne kadar kıymetli bir şey olduğunu ve paranın mecburen hayatının amacı olması gerektiği göz ardı edilir. Bu hataya genelde hayatında büyük çaplı borç ile daha tanışmamış ve parası olmadığı için hayatının en kötü anlarını yaşamamış insanlar düşer.

 

Borçlu İnsan Köledir

Banka veya bir arkadaşınız hatta aileniz farketmez eğer birine borcunuz var ise artık o insanın kölesi oldunuz demektir. Borcunuzu zamanında ödeyecek olsanız dahi borcu ödeyene kadar geçen zaman içinde bir alt limiti olmaksızın borç insanı kötü ve bağımlı hissettirir.

Borç İnsanı Arsızlaştırır

Üniversiteye geçince süslü püslü bir kredi kartına muhtemelen sahip oldunuz. Borç gerekli durumlarda kullanılabilir bir şey. Fakat bu durumlar kafanızdakinden çok çok daha nadir durumlar olmalı. İşinizi büyütürken, bir proje üzerinde çalışırken ihtiyacınız olan sermayeyi temin etmek veya gerçekten zor durumda kaldığınız durumlarda borç alma yoluna gidebilirsiniz. Aslında maaşınızı almanıza birkaç gün kaldıysa ve çok acil bir ihtiyacınız yok ise o günleri aç geçirmeniz daha akıllıca olabilir.

Bunu söylemek kolay, belli bir miktarda borç aldıktan sonra ufak bir girdaba girip bunun içinden çıkamamak kötü bir duygu olabilir. Peki ya kimseye anlatamadığınız büyüklükte finansal borçlara sahipseniz?

İlk alınan borç insanda çok büyük bir sıkıntı yaşatır. Daha sonrasında aman ne yapabilirim? dedirtir. Hatta öyle ki bu insana etrafı tarafından dolandırıcı sıfatı yapıştırılırken elinde olan her şeyinden vazgeçmek isteyip intihara yönlenebilir.

Borçlu İnsan Ne Yapmalı?

Akla ilk gelen ve çok mantıklı görünen ilk seçenek çok büyük bir borç alıp ufak tefek tüm borçlarını kapattıktan sonra o büyük borç ile uğraşmak. Gerçekten de ‘Borçlu insan ne yapmalı? sorusuna güzel bir cevap gibi duruyor. Bunda da faiz girdabı tehlikesi yüksektir.

 

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi