Bozkurt İşareti Nereden Geliyor? Kökeni Nedir?

  • Bozkurt işaretinin sadece siyâsi bir işaret olduğu yanlışı…

Tarih boyunca Türkler kendileriyle özdeşleşen simgeler kullanmıştır. Bunlardan en önemlisi şüphesiz bozkurt ve kartaldır. Türk dünyasında sıkça kullanılan “Aspanda bürküt, jerde kökbörü ol” ,Türkiye Türkçesinde karşılığı; “Gökte kartal, yerde bozkurt ol.” sözü bunu destekler niteliktedir.

Bozkurt ve kartal özgürlüğüne düşkün canlılardır. Geçmişte de, günümüzde de bu böyledir, böyle devam edecek…

Konumuza dönecek olursak, bozkurt işaretini günümüzde siyâsi partiler simge olarak kullanıyor. Bu işaret Türkiye’ye geleli çok olmadı. Dönemin Mhp Genel Başkanı Alparslan Türkeş Türkiye’ye getirip partisinin simgesi olarak kullanmıştır. Bozkurt işaretinden önce Mhp “sağ yumruk havaya” şeklinde simge kullanıyordu. Karabağ için Azerbaycan’a birtakım ziyaretler yapan Türkeş, Azerbaycan’da bozkurt işaretinin yapıldığını görür ve hoşuna gider. Türkiye’ye döndüğünde de bu işareti dava arkadaşlarına gösterir ve bir karar alarak partinin simgesini bozkurt işareti yapar.

Azerbaycan da bu işaretin asıl sahibi değildir. Onlar da Gagavuz Türkleri’nden bu işareti öğrenmiştir. Gagavuzlar, Hristiyan Türkler’dir. Türk kültürünü en iyi biçimde yaşatan, SSCB – Azerbaycan Savaşı’nda din kardeşleri yerine, kan kardeşlerini seçenlerdir.

Kısaca bozkurt siyâsi bir simge olarak kullanılmadan önce de Türkler bu işareti simge olarak benimsemişlerdi. Güney Azerbaycan Futbol Takımı Tractör’ün de simgesi bozkurttur. Bütün taraftarlar bozkurt işaretini gururla yaparlar.

Bozkurt, Türk mitolojisinde de sıkça kullanılmıştır. Oradaki Bozkurt aslında günümüzde bildiğimiz kurtlardan değil Kanatlı Bozkurt olarak geçer. Aşağıda görselini görebilirsiniz.

Yukarıda bozkurtun özgürlüğüne düşkün olduğunu anlamıştım, bununla ilgili kısabir hikayeyi paylaşmak istiyorum.
Yabancı bir ülkede bozkurtu kapalı bir odaya koyuyorlar, bozkurt da bir süre bekledikten sonra, kurtulamayacağını anladığı zaman kendini duvarlara vurarak intihar ediyor.

İşte asaleti bundan geliyor, asla tasma takamazsınız, asla esir edemezsiniz. Bir şekilde kendini yok eder…

Son olarak “Bozkurt Türklüğün simgesidir ve ilelebet böyle kalacaktır.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: