Mitoloji Nedir?

Mitoloji nedir ve ne demek? Mitoloji kategorimizde bu yazımızda mitoloji konusundan ve mitolojinin alanından, içeriğinden, hangi olayları kapsadığından, mitoloji türlerinden söz edeceğiz. 

Dünya milletlerinin hepsinin kabul ettiği mitoloji kelimesi Yunanca mitoloji olmak üzere 2 kelimeden meydana gelir. Hikaye anlamına gelen “myhos” ile söz anlamına gelen “logos” kelimelerinin birleşiminden vuku bulur.

Mitoloji; eskilerden yaşayan devletlerin , milletlerin inandıkları devlerin , perilerin , cinlerin, tanrıların, yarı insan yarı hayvan şeklindeki yaratıkların başından geçen kahramanlıklar veya olay dizilimi mit( mythe)ler ve hikayelerdir.

Mitoloji ile uğraşanlara mitolog veya mitolojist denir. Her ulusun kendine ait bir mitolojisi vardır, Türk, Hint, Yunan , Çin , İran gibi milletler bir yana geri kalmış kabilelerin bile inandıkları ve tapındıkları yüce gördükleri olay dizilimleri vardır. Mitoloji denilince en fazla ilgi çeken yunan ve Hint mitolojisidir. Ama bütün dünya milletlerinin ilgi odağı yunan mitolojisidir.

Yunan mitolojisini Romalılar da tamamen kabul etmişlerdir tek farkı tanrıların ve kahramanların isimleri farklıdır. Mitoloji zamanının şair ve bilginleri bu mitlerden bahseder bir çoğu yazıya döker ki bizde hikayeleri buralardan öğreniyoruz. Yunan mitleri Akdeniz medeniyetlerinin hayatını yaşayış tarzını, aile düzenini, dini ritüellerini bile etkilemişlerdir . Mesela sahil kasabaları Yunan deniz tanrısı sayılan Poseidon’a daha çok saygı duyar, daha çok onu anar ve dualarında her zaman Poseidon vardır.

Detaylı bilgiler ve daha fazlası için sitemizin ”Mitoloji” kategorisini ziyaret edebilirsiniz. 

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: