Update Etmek Ne Demek?

Uppdate etmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”update etmek” tabirinden söz edeceğiz.

Update Etmek Ne Demek?

  • Güncellemek

Update Etmek Kelimesinin Kökeni & Etimoloji

  • Update, kelimesi dilimize İngilizcedeki aslından geçmiştir. Fasih Türkçede yeri olmayan ancak gündelik hayatta kullanılan kelimeleler arasında olan ‘update’ kelimesi, yanına bazı yardımcı fiiller de alır. Örneğin -etmek yardımcı fiili ile oluşturulan hali en çok kullanılan formudur.

Update Etmek Ne Anlama Geliyor?

Mobil telefonların kullanımının artmasıyla akıllı telefonlardaki uygulama sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Uygulamalar da gelişen teknoloji ve trendlere göre bazı teknik değişiklikler ve arayüz çalışmaları yapar. Bu çalışmaların tamamına update etmek adı verilir.

Örneğin parmak izi tanıma teknolojisinin akıllı telefonlarda uygulanmaya başlanmasının ardından pek çok banka uygulaması parmak izi teknolojine uygulamalarında yer verdi. Uygulamanın eski hali parmak izini okuyacak teknik bir alt yapıya sahip olmadığından dolayı uygulama update edilerek söz konusu teknolojiye uyumlu hale getirilir. Bu çalışmalar ve daha uyumlu ve kullanışlı hale getirilme nedeni ise verimliliği artırmak adına yapılır.

Örneğin markalar bazen logolarını update ederek logolarını modern çizgilerde yeniden tasarlarlar. Bunun nedeni de trendlere uymak ve teknolojiyi yakından takip etmektir. Örneğin her ne kadar beğenilmese de Juventus’un logosunu update etmesi, modern hatlarda logoyu yeniden tasarlaması ve çevremizdeki pek çok kurumun sürekli bir değişim halinde olması update etmek tabiri ile yakından ilgilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: