Cacık Tarifi Diye Buna Denir

Yaz akşamlarının vazgeçilmezi. Çok düşük bir ihtimal ama daha önce hiç yemediyseniz çok şey kaybetmiş olabilirsiniz. Evet bugün cacık tarifi vereceğim. Bu kadar ballandırarak anlatmama rağmen cacık çoğumuzun hoşuna gitse de yapılışı basit ve çabuk bir yiyecek olacak görüldüğünden ayrıntılı bir tarif gerekmiyor gibi gözükebilir.

Tabii ki her yemeğin yapılışının bir lezzet sırrı olduğu gibi cacık yaparken de dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta var.
Lafı fazla uzatmadan tarife geçeyim sohbetimize orada devam ederiz.

Malzemeler:

– İki adet orta boy salatalık
– Yarım demet taze nane
– Bir diş sarımsak
– 3 kase kadar yoğurt
– Zeytinyağı

Yunanistan’da Rumlar cacığa ”cacik” diyor. Orada yapılan cacıklar da fena sayılmasa da hiç kusura bakmasınlar özellikle has Türk yoğurdu ile yapılan cacığı kimseye kaptırmayız. En güzel cacık tarifi bizim keşfimiz. Ee ne de olsa yoğurt bizim icadımız.

Malzemelerimiz hazır gelelim cacık yapılışına;

1. Öncelikle bir kap içine yoğurdumuzu alalım.
2. İçine salatalığı doğrarken incecik adeta boncuk gibi doğramamız lezzetlerin daha ahenkli karışması açısından daha iyi olacaktır.
3. Sıra naneye geldiğinde ise burada da ince doğramamız çok önemli bir nokta.
4. Zeytin yağını üstüne incecik bir şekilde gezdirelim.
5. Cacık sulandırılırsa lezzetini tam alamazsınız o yüzden en güzeli içine 3-4 küp buz eklemeniz. Bu cacık yaparken hem çok yoğun bir kıvamdan uzaklaşmanız hem de yaz günlerinde ferahlamanız için yardımcı olacaktır.

Afiyet Olsun!

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.