Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Ne Demek?

Davulun sesi uzaktan hoş gelir veya davulun sesi uzaktan güzel gelir. Türk edebiyatının önemli türlerinden olan deyim ve atasözleri, gündelik hayatta sıkça kullanılır. Bu yazımızda ise gündelik hayatta sıkça kullanılan deyimlerden biri olan “davulun sesi uzaktan hoş gelir” atasözünden söz edeceğiz.

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Ne Demek?

İşin içinde olmayan, üçüncü kişiler tarafından iyi ve güzel görünen bazı olay, durum ya da gelişmenin aslında sanıldığı kadar iyi ve güzel olmadığını ifade eden bir atasözüdür.

İlginizi Çekebilir:  Pot Kırmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Lügatımızdaki manidar sözler arasında yer alan “davulun sesi uzaktan hoş gelir” atasözü, toplumsal bir soruna da parmak basmaktadır. Öyle ki toplum tarafından iyi ya da güzel olarak lanse edilen ve kabul gören bazı normlar işin içinde olan birilerine ya da söz konusu durumu tecrübe eden birisine sorulduğunda farklılık gösterebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Mal Bulmuş Mağribi Gibi Ne Demek?

Örneğin zengin olmak herkesin olmasa bile pek çok kişinin hayalini kurduğu bir şeydir. Ancak gerçekten de zengin olan birine “zengin olmak nasıl bir şey” diye sorduğunuzda sizin hayal ettiğinizden farklı cevaplar alabilirsiniz.

Bu atasözü, “dışı seni içi beni yakar” deyimiyle de aynı anlamlara gelir. Dışarıdan bakıldığında iyi olarak görünen bazı şeyler mercek altında farklı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Hasıraltı Etmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara